REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Styl prowansalski – pomysł na letnią metamorfozę

Lubisz Prowansję? Czemu więc nie przenieść jej do swojego domu? Śnieżka podpowiada, jak wyczarować styl prowansalski pod własnym dachem, setki kilometrów od Francji i jej lawendowych pól.

styl prowansalski

Fot. marcovdz / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

Styl prowansalski – czym jest?

Wywodzący się z południa Francji styl prowansalski cechuje ciepły, swojski klimat tworzony przez słoneczne barwy i pastele. W wersji rodem z Prowansji wyróżniają go nierówne, beżowe lub żółte ściany, na podłodze płytki w kształcie sześciokąta lub wzorzyste kafle z terakoty, a jeśli chodzi o umeblowanie i dekoracje – ceramika w pastelowych odcieniach i ręcznie malowane drewniane meble. Przy odrobinie wysiłku, umiejętnie operując kolorem, można odtworzyć klimat Prowansji z jej łagodnym słońcem i niezwykłymi aromatami we własnym domu.

Fot. arch. Śnieżka

Ręcznie malowane

Najłatwiejszym i najprzyjemniejszym sposobem na stworzenie w swoim wnętrzu nastroju rodem z Prowansji jest samodzielne pomalowanie drewnianego stolika, krzesła lub szafki. Może być to pierwszy krok do dalszego urządzania lub finalna kreska, wisienka na prowansalskim torcie.

Przy dobieraniu kolorów postaraj się, aby ściany były ciemniejsze niż meble, ale tylko o ton lub dwa. Całość będzie się wówczas pięknie komponować. Odcienie pasujące do stylu prowansalskiego to błękity, fiolety, szarości, beże oraz słoneczny żółty i pastelowa zieleń.

Fot. renovatura / flickr.com / CC-BY-SA 2.0

Dopełnieniem ręcznie pomalowanego mebla może być zdobienie techniką decoupage. Naklej na meblu (na przykład na drzwiach szafki lub ściankach) papierowe ozdoby – motywy dekoracyjne, zdjęcia, fragmenty pocztówek. Uzyskasz w ten sposób coś niepowtarzalnego!

A od strony praktycznej…

Śnieżka daje kilka praktycznych wskazówek na temat własnoręcznego malowania mebli:

  • przed malowaniem należy zdemontować wszystkie elementy, których nie chcemy pomalować, oraz zmatowić powierzchnię mebla i umyć go,
  • starą farbę lub lakier, zwłaszcza jeśli się łuszczy, należy usunąć; można to zrobić mechanicznie, przy pomocy papieru ściernego – co wymaga sporo cierpliwości, a w przypadku skomplikowanych kształtów i zdobień jest praktycznie niemożliwe – lub chemicznie, z użyciem silnych chemikaliów, co wymaga jednak zachowania środków ostrożności,
  • zaczynamy od malowania pędzlem trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodzimy do dużych powierzchni (do których wygodniej jest użyć wałka).

Fot. arch. Śnieżka

Źródło: Śnieżka

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA