REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Stopy ODS i kanały chłodzące – powłoka na turbiny

Bardzo twarde i odporne na wysokie temperatury powłoki na bazie stopów ODS mają chronić elementy poddawane intensywnemu grzaniu, takie jak części turbin gazowych. Badania na ten temat prowadzi zespół dra Minkinga Chyu z Uniwersytetu Pittsburskiego.

stopy ODS kanały chłodzące powłoka na turbiny

Prof. Minking Chyu. Fot. arch. University of Pittsburgh

Cel inżynierów z Uniwersytetu w Pittsburghu to niezwykle wytrzymała powłoka, która zniesie nawet bardzo trudne warunki, łącznie z ekstremalną temperaturą. Ich projekt zyskał uznanie amerykańskiego Departamentu Energii i otrzymał specjalne dofinansowanie w ramach programu University Turbine Systems Research Program.

Zaproponowane przez naukowców rozwiązanie to powłoka na bazie wzmacnianych tlenkami stopów ODS (ang. Oxide Dispersion Strengthened), pod którą lub w obrębie której znajdują się specjalne kanały chłodzące. Do otrzymania takiej struktury wykorzystuje się technologię wytwarzania przyrostowego (ang. additive manufacturing – AM), czyli popularne drukowanie 3D.

To bardzo innowacyjne podejście – AM pozwala ograniczyć do minimum koszt surowców i daje dużą swobodę w zakresie projektowania. Prócz tego jednak profesor Chyu podkreśla, że wytwarzanie przyrostowe to właściwie jedyna metoda pozwalająca kształtować stopy ODS, które są materiałem wyjątkowo twardym i trudnym do obróbki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA