REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Specjalistyczna powłoka i długowieczne noże

Nóż, którego bez konieczności ostrzenia można używać przez kilkadziesiąt lat? Tylko dzięki specjalistycznym powłokom! Rozwiązanie takie zaproponowali właśnie chińscy naukowcy.

specjalistyczna powłoka

Fot. sygyzy / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

1000 cykli tarcia z siłą nacisku 10 000 większą niż ciśnienie atmosferyczne – tyle potrzeba, by oderwać jedną warstwę atomów z ochronnej powłoki opracowanej przez zespół profesora Huanga Fenga z Chinese Academy of Sciences Ningbo Institute of Material Technology and Engineering. W praktyce oznacza to, że pokryty nią nóż kuchenny mógłby przeżyć swojego właściciela!

Powłoka ma kilka mikrometrów grubości, a w jej skład wchodzą azotowane metale, m.in. chrom i wanad. To rozwiązanie bardzo uniwersalne – jak zapewnia profesor Feng, powłokę można nanieść na powierzchnię niemal dowolnego urządzenia. A gdzie poza kuchnią mogłaby znaleźć zastosowanie? Na przykład w przemyśle samochodowym i aeronautyce, a ponadto w wielu innych sektorach przemysłu.

Specjalista od zabezpieczeń antykorozyjnych Yang Kai zwraca uwagę na to, że powłoka naukowców z instytutu Ningbo była póki co testowana jedynie w warunkach laboratoryjnych. W praktyce zaś temperatura, naprężenia i inne czynniki mogą mieć na nią bardzo negatywny wpływ. Przyznaje jednak, że wyniki jakie uzyskali póki co badacze są imponujące.

Szczegóły na stronie instytutu Ningbo.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA