a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSpecjalistyczna powłoka i długowieczne noże

Specjalistyczna powłoka i długowieczne noże

Nóż, którego bez konieczności ostrzenia można używać przez kilkadziesiąt lat? Tylko dzięki specjalistycznym powłokom! Rozwiązanie takie zaproponowali właśnie chińscy naukowcy.

specjalistyczna powłoka

Fot. sygyzy / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

1000 cykli tarcia z siłą nacisku 10 000 większą niż ciśnienie atmosferyczne – tyle potrzeba, by oderwać jedną warstwę atomów z ochronnej powłoki opracowanej przez zespół profesora Huanga Fenga z Chinese Academy of Sciences Ningbo Institute of Material Technology and Engineering. W praktyce oznacza to, że pokryty nią nóż kuchenny mógłby przeżyć swojego właściciela!

Powłoka ma kilka mikrometrów grubości, a w jej skład wchodzą azotowane metale, m.in. chrom i wanad. To rozwiązanie bardzo uniwersalne – jak zapewnia profesor Feng, powłokę można nanieść na powierzchnię niemal dowolnego urządzenia. A gdzie poza kuchnią mogłaby znaleźć zastosowanie? Na przykład w przemyśle samochodowym i aeronautyce, a ponadto w wielu innych sektorach przemysłu.

Specjalista od zabezpieczeń antykorozyjnych Yang Kai zwraca uwagę na to, że powłoka naukowców z instytutu Ningbo była póki co testowana jedynie w warunkach laboratoryjnych. W praktyce zaś temperatura, naprężenia i inne czynniki mogą mieć na nią bardzo negatywny wpływ. Przyznaje jednak, że wyniki jakie uzyskali póki co badacze są imponujące.

Szczegóły na stronie instytutu Ningbo.

Źródło: paintsquare.com