a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneSole cynku – jak chronią przed korozją?

Sole cynku – jak chronią przed korozją?

W walce z korozją wyjątkowo cennymi pomocnikami okazują się sole cynku. Ale czym właściwie są i dlaczego tak dobrze chronią stal? Krótko wyjaśniamy w naszym tekście.

sole cynku korozja

Fot. paisan1leo / pixabay.com

Sole cynku to grupa związków chemicznych, powstających wskutek reakcji cynku z niemetalem. Należą więc do nich na przykład azotan cynku, siarczan cynku czy chromian cynku.

Ze względu na swoją odporność na korozję sole cynku są często stosowane na stali jako powłoka ochronna. Aplikuje się je poprzez kąpiel galwaniczną. Galwaniczna ochrona katodowa to jedna z najczęściej stosowanych form ochrony katodowej, ponieważ jest metodą bardzo prostą, a zanurzenie w cieczy gwarantuje dokładne zabezpieczenie całej powierzchni obiektu.

Jak działają sole cynku na stali? Zachowują się jak tarcza, która osłania podłoże. Ponieważ mają niższy potencjał galwaniczny (są mniej obojętne niż stal), w momencie uszkodzenia powłoki wchodzą pierwsze w reakcję z tlenem i wodą. Powstaje lokalne ogniwo, w którym cynk jest anodą a podłoże – katodą. Na powierzchni tworzy się cienka warstwa pasywacyjna tlenku cynku, uszkodzenie zostaje zasklepione. Powłoka z soli cynkowych, bohatersko chroniąc stalowe podłoże, ulega zaś stopniowemu rozpuszczaniu.

Opracowano na podstawie: CorrosionPedia, portal-cynkowniczy.pl, www.lorenet.nl