REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sole cynku – jak chronią przed korozją?

W walce z korozją wyjątkowo cennymi pomocnikami okazują się sole cynku. Ale czym właściwie są i dlaczego tak dobrze chronią stal? Krótko wyjaśniamy w naszym tekście.

sole cynku korozja

Fot. paisan1leo / pixabay.com

Sole cynku to grupa związków chemicznych, powstających wskutek reakcji cynku z niemetalem. Należą więc do nich na przykład azotan cynku, siarczan cynku czy chromian cynku.

Ze względu na swoją odporność na korozję sole cynku są często stosowane na stali jako powłoka ochronna. Aplikuje się je poprzez kąpiel galwaniczną. Galwaniczna ochrona katodowa to jedna z najczęściej stosowanych form ochrony katodowej, ponieważ jest metodą bardzo prostą, a zanurzenie w cieczy gwarantuje dokładne zabezpieczenie całej powierzchni obiektu.

Jak działają sole cynku na stali? Zachowują się jak tarcza, która osłania podłoże. Ponieważ mają niższy potencjał galwaniczny (są mniej obojętne niż stal), w momencie uszkodzenia powłoki wchodzą pierwsze w reakcję z tlenem i wodą. Powstaje lokalne ogniwo, w którym cynk jest anodą a podłoże – katodą. Na powierzchni tworzy się cienka warstwa pasywacyjna tlenku cynku, uszkodzenie zostaje zasklepione. Powłoka z soli cynkowych, bohatersko chroniąc stalowe podłoże, ulega zaś stopniowemu rozpuszczaniu.

Opracowano na podstawie: CorrosionPedia, portal-cynkowniczy.pl, www.lorenet.nl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA