REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Producenci farb oceniają rok 2017: Jest coraz trudniej

Na początku stycznia magazyn European Coatings Journal przeprowadził swój tradycyjny sondaż wśród europejskich producentów farb. Dziennikarze serwisu zapytali o wyniki osiągnięte w minionym roku oraz perspektywy na najbliższą przyszłość. Z odpowiedzi wyłania się bardzo niejednoznaczny obraz rynku.

producenci farb oceniają rok 2017 sondaż EC

Fot. wynpnt / pixabay.com

W sondażu udział wzięły 24 firmy. Większość oceniła miniony rok jako „dobry” i „satysfakcjonujący”, kilkoro respondentów określiło nawet swoje wyniki jako „doskonałe” i „ponadprzeciętne”. Nie zabrakło jednak także głosów, według których rok 2017 był „trudny” i „pełen wyzwań”. Po raz kolejny więc sondaż daje nam bardzo urozmaicony obraz sytuacji na europejskim rynku.

Dziennikarze poprosili o ocenę roku w skali od 1 (bardzo dobry) do 6 (bardzo słaby). Uzyskana średnia wyniosła 2,7, a więc znalazła się w przedziale pomiędzy oceną „dobry” a „satysfakcjonujący”, bliżej jednak tej drugiej. Jest to gorszy wynik niż w roku ubiegłym, kiedy średnia ocena wyniosła 2,4. Głosy producentów były również mniej entuzjastyczne niż w pierwszej połowie roku 2017, kiedy to uzyskano średnią ocenę 2,5.

Największym wyzwaniem roku 2017 były surowce. Ich ceny, które wystrzeliły bardzo mocno w górę, oraz problemy z dostępnością do materiałów sprawiły, że wytwórcy farb znaleźli się w dużym kłopocie. Większość respondentów nie ma złudzeń i spodziewa się, że sytuacja utrzyma się również w roku 2018. Do tego dochodzą nowe, surowe regulacje prawne dotyczące składu farby i emisji szkodliwych substancji. Problemy te jednak nie spędzają producentom snu z oczu – większość z nich mimo wszystko jest nastawiona optymistycznie.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA