a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSkóra rekina w walce z gronkowcem

Skóra rekina w walce z gronkowcem

Skóra rekina nie przestaje inspirować! Tym razem odkryto, że może ona być świetnym wzorem dla powłoki zapobiegającej rozwojowi gronkowca złocistego typu MRSA i MSSA.

skóra rekina

Czy powłoka o strukturze na wzór skóry rekina pozwoli rozwiązać problem szpitalnych zakażeń gronkowcem?
Fot. mikekorn (sxc.hu)

Rok temu pisaliśmy o specjalnej powłoce na samoloty, której struktura wzorowana była na skórze rekina. Miała ona zmniejszać opór powietrza i zapewniać sprawniejszy ruch samolotu. Okazuje się jednak, że riblety – mikrometryczne rowki, będące charakterystycznym elementem skóry rekina – mogą z powodzeniem posłużyć też innym celom. Na przykład ochronie antybakteryjnej w szpitalach.

Z głębin morskich do szpitalnych sal

Przygotowana przez naukowców powłoka otrzymała nazwę handlową Sharklet i została przetestowana na rozwój bakterii na kilka sposobów. Przede wszystkim naukowcy postanowili porównać ją ze stopem miedzi, która jest dziś uważana za najskuteczniejszy środek zapobiegający rozwojowi gronkowca złocistego. Podczas jednak gdy miedź jest dla bakterii toksyczna i działa na nie zabójczo, skuteczność powłoki Sharklet opiera się na czym innym – po prostu uniemożliwia ona bakteriom przyczepianie się do podłoża, a tym samym zapobiega ich namnażaniu.

W przypadku prawdziwej skóry rekina taka budowa ma być sposobem na organizmy morskie przylegające do powierzchni. Zresztą dr Anthony Brennan, twórca powłoki Sharklet, dokonał swojego odkrycia poszukując właśnie skutecznych materiałów przeciwporostowych na statki i łodzie podwodne. Dopiero po pewnym czasie wpadł na to, że ta specyficzna struktura może być wykorzystana w celu ochrony przed bakteriami – a testy potwierdziły jego przypuszczenia.

O 90% mniej bakterii

Podstawowe badanie na rozwój bakterii MRSA i MSSA przeprowadzono na trzech podłożach – powłoce Sharklet, stopie miedzi oraz kontrolnej gładkiej powierzchni. Odtworzono trzy podstawowe sposoby przenoszenia się infekcji bakteryjnej – poprzez kichanie, dotykanie oraz wyciek. Kichnięcie zastąpił natrysk z pistoletu natryskowego, dotyk – przykładanie welurowej szmatki skażonej bakteriami, zaś na ostatnim etapie eksperymentu na godzinę zanurzono powierzchnie testowe w roztworze bakterii.

Wyniki przemawiały zdecydowanie na korzyść powłoki Sharklet – w przypadku MSSA ograniczyła ona rozwój bakterii o 97%, podczas gdy miedź wypadła niewiele lepiej niż powierzchnia testowa. Jeśli zaś chodzi o gronkowca MRSA, wzorowana na skórze rekina warstwa ograniczyła jego rozwój o 94%, podczas gdy stop miedzi – jedynie o 80%.

Ryzyko zakażenia zminimalizowane

Jak zapewniają twórcy, teksturę Sharklet można zaaplikować bezpośrednio na tworzywach sztucznych otaczających pacjenta w szpitalu – czy to na obiektach będących elementami wyposażenia sal, czy na narzędziach medycznych. Dzięki temu ryzyko zakażenia gronkowcem spada do minimum.

Bakterie MSSA (gronkowiec złocisty podatny na metycylinę) oraz MRSA (gronkowiec złocisty odporny na metycylinę) są najczęstszymi sprawcami infekcji przenoszonych w szpitalu. Zachowanie całkowitej sterylności w pomieszczeniach szpitalnych i tym samym ograniczanie rozwoju tych bakterii okazuje się problematyczne, dlatego też naukowcy od lat poszukują skutecznego sposobu na walkę z gronkowcem.

Artykuł na temat powłoki Sharklet opublikowano w czasopiśmie Antimicrobial Resistance and Infection Control.

Źródło: Digital Journal