a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSilikony do 2022 – raport Allied Market Research

Silikony do 2022 – raport Allied Market Research

Silikony to wytrzymałe i przyjazne środowisku materiały, które coraz większą popularność zdobywają w branży budowlanej, farbiarskiej, medycznej i kosmetycznej. Nic więc dziwnego, że zgodnie z prognozami Allied Market Research ich rynek będzie się coraz szybciej rozwijał.

rynek silikonów silikony Allied Market Research

Fot. Petr Ocasek / Foter.com / CC BY-NC

Jak przewidują analitycy Allied Market Research, rynek silikonów w roku 2022 osiągnie wartość 20,784 mld $. Oznacza to, że w latach 2016-2022 jego wzrost CAGR osiągnie wartość 4,9%. Rynek jest przy tym zdominowany przez sektor elastomerów silikonowych – w roku 2015 odpowiadało mu ponad 1/3 udziału, zarówno pod względem przychodów, jak i wielkości produkcji.

Co napędza rynek?

Tak korzystne prognozy to przede wszystkim rozwój infrastruktury i rosnąca produkcja implantów medycznych, ale również bardzo dobre właściwości użytkowe silikonów oraz niewielka emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych w procesie ich produkcji. Silikony dobrze wiążą się z większością materiałów, od betonu, szkła, granitu i marmuru aż po aluminium, stal i tworzywa sztuczne, a do tego doskonale sprawdzają się w infrastrukturze, są bowiem wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć i silne światło słoneczne.

Mało tego! Jako bezpieczne materiały posiadają aprobatę FDA do zastosowań jako implanty lub środki mocujące wszczepy. Używane są też w innych zastosowaniach medycznych – m.in. przyspieszają gojenie, poprawiają wygląd blizn i zmniejszają dyskomfort. Jedynym czynnikiem, który w poważnym stopniu ogranicza rozwój rynku silikonów, i to niezależnie od zastosowań, jest ograniczona dostępność oraz zmienny koszt surowców do ich produkcji.

Moda na elastomery

Rynek silikonów podzielić można na takie segmenty jak elastomery, płyny, żywice i żele. Największy z nich to elastomery, które w 2015 roku stanowiły ponad 1/3 rynku, zarówno pod względem wielkości produkcji, jak i przychodów ze sprzedaży.

Cieszą się one tak wielką popularnością, zwłaszcza w budownictwie, ze względu na dobre właściwości mechaniczne oraz szeroki zakres temperatur, w których mogą funkcjonować. Jak przewidują eksperci, do roku 2022 sektor ten będzie rósł w tempie 5,6% rocznie. Drugi największy segment rynku to silikony w formie płynnej, stosowane przede wszystkim w branży kosmetycznej, farbiarskiej oraz medycznej.

65% rynku – Azja i Europa

Jak przewidują eksperci, do roku 2022 na rynku dominować będzie Azja i Pacyfik, zaraz za nią natomiast plasuje się Europa. Tym dwóm regionom odpowiadało w 2015 roku aż 2/3 światowych przychodów ze sprzedaży silikonów. Jeśli chodzi o wielkość produkcji, 1/5 udziałów zgarnęły Chiny. W Azji wysokie silikony wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie o branży samochodowej.

Oprócz tego w raporcie wymienieni zostali m.in. najważniejsi producenci silikonów, a wśród nich – Wacker, Dow Corning oraz Evonik. Raport dostępny jest pod tytułem Silicones Market – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2014 – 2022.

Źródło: pcimag.com