REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sieciowanie UV-LED podbija branżę

Technologia UV-LED – coraz częściej stosowana, coraz bardziej doceniana. Czy to ona jest przyszłością w dziedzinie sieciowania farb i lakierów? O tym mówią Frédéric Taché oraz Charles Bourrousse z firmy Sartomer.

sieciowanie UV-LED

Technologia UV-LED jest coraz częściej stosowana w branży farb do drewna, tuszów drukarskich oraz klejów dla elektroniki. Fot. arch. Sartomer

Sieciowanie UV-LED oferuje wiele korzyści – wśród nich większą produktywność i wysoką jakość, a ponadto jest to technologia przyjazna środowisku. Dlatego jest dziś coraz częściej wybierana wszędzie tam, gdzie stosuje się sieciowanie promieniowaniem UV – szczególnie w przypadku lakierów do drewna oraz tuszów drukarskich.

Coraz większą popularność zyskuje jednak również w sektorze tworzyw sztucznych – dzięki temu, że nie wymaga wysokich temperatur, możliwe jest w ten sposób aplikowanie cienkich warstw na wrażliwych na ciepło podłożach plastikowych. To sprawiło, że technologia staje się powoli hitem w branży opakowań elastycznych.

Coraz większe zapotrzebowanie deklaruje również branża elektroniczna, która korzysta przede wszystkim z klejów sieciowanych UV. Jest to technologia szybka i czysta, a kleje sieciowane UV mają dobre właściwości barierowe, optymalną transmisję światła, nie żółkną i wykazują doskonałą elastyczność. Są więc idealne w roli klejów LOCA (Light Optically Clear Adhesives) używanych w smartfonach i tabletach.

Obecnie firmy zajmujące się rozwijaniem technologii UV-LED, a wśród nich Sartomer, pracują nad lampami o nowych długościach fali oraz lepiej dostosowanymi fotoinicjatorami. Wyzwania, którym stawiają czoła, to również problemy z adhezją, odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość, niska migracja substancji… oraz zgodność z dyrektywą REACH.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA