REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

S-H Technology – samonaprawiająca się farba do drewna

Na ostatniej wystawie Fensterbau Frontale w Norymberdze firma Adler zaprezentowała swoją nową technologię S-H Technology. Jest to pierwsza samonaprawiająca się farba… do drewna.

S-H Technology

Fot. arch. Adler

Jak opowiada dr Albert Rössler, szef działu R&D firmy Adler, wszystko zaczęło się od finansowanego przez rząd projektu badawczego we współpracy z Instytutem Fraunhofera IFAM w Bremie. Technologię S-H rozwijano przez kilka lat przy wsparciu kilku uniwersytetów.

Jak gojenie rany

Jej podstawą są mikrokapsułki. W przypadku uszkodzenia powłoki otwierają się, a ich zawartość zasklepia powstałą rysę czy pęknięcie. Trudność polegała na tym, aby delikatne mikrokapsułki nie pękały w trakcie procesu aplikacji farby ani później, przez kilka lat, które mijają niekiedy, zanim dojdzie do uszkodzenia powłoki. Musiały pozostać stabilne na różnych rodzajach drewna, nawet w ciężkich warunkach pogodowych.

Cele te udało się zrealizować. A dzięki zdolności samonaprawy powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Proces ten porównać można do gojenia rany – tak jak uszkodzona skóra ulega zagojeniu, tak zarysowana warstwa farby zasklepia się.

Dr Albert Rössler. Fot. arch. Adler

Dr Albert Rössler. Fot. arch. Adler

Powrót drewnianych okien

Sama zdolność samonaprawy nie jest jednak niczym nowym i unikatowym. Technologię S-H wyróżnia co innego – podczas gdy dotychczasowe rozwiązania były przeznaczone do zastosowania na metalu lub tworzywach sztucznych, Adler po raz pierwszy oferuje samonaprawiającą się farbę na drewno. Można nią pomalować ramy okienne, które dzięki temu na dłużej utrzymują estetyczny wygląd i mogą konkurować z wszechobecnymi dziś ramami plastikowymi.

Technologię będzie można wykorzystać w wielu zastosowaniach – nie tylko w przypadku kolorowych farb okiennych, ale i bezbarwnych lakierów czy powłok na drewniane fasady. Ich produkcja będzie się odbywać w funkcjonującej obecnie fabryce farb wodorozcieńczalnych Adler.

Źródło: Adler

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA