a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRynek farb podnosi się po pandemii

Rynek farb podnosi się po pandemii

Jak donoszą analitycy Chem Research, branża farb i powłok zanotowała mocny pierwszy kwartał tego roku. Wygląda więc na to, że rynek wkracza w fazę rozpędzania się na nowo po pandemii COVID-19. Potwierdzają to doniesienia ekspertów Persistence Market Research.

rynek farb pandemia

Fot. blende22 / pixabay.com

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczący spadek popytu na farby w pierwszej połowie 2020 roku. Powracające lockdowny w różnych częściach świata sprawiały, że przez dłuższy czas rynek nie mógł odbić się od dna. Najwyraźniej wreszcie jednak możemy uznać, że to nastąpiło.

Wzrost produkcji o 14%

W pierwszym kwartale 2021 roku produkcja farb i powłok wzrosła o 14% rok do roku. Było to zasługą przede wszystkim sektora farb dekoracyjnych, który urósł o 22% rok do roku. Na wyniki wpłynęły zarówno liczne projekty budowlane w Chinach i USA, jak i przychody z sektora DYI w Ameryce Północnej i niektórych rejonach Europy. Znaczenie miał również fakt, że dystrybutorzy uzupełniali zapasy przed przewidywanymi wzrostami cen.

Wzrosty odnotowano także w sektorze farb przemysłowych, choć były one wyraźnie mniejsze – produkcja wzrosła o około 5%. Zapotrzebowanie na produkty przemysłowe było największe w Chinach i Indiach, umiarkowanie wzrosło w Europie, w tyle zaś pozostała Ameryka Północna.

Co będzie dalej?

Według ekspertów Persistence Market Research rynek czeka w najbliższym czasie gwałtowny rozwój. Chiny i Indie na nowo się rozpędzają, kraje Azji i Pacyfiku i ulegają szybkiemu uprzemysłowieniu i urbanizacji. To wszystko stwarza bardzo dobre perspektywy dla światowej branży farb i powłok. Jeśli chodzi o poszczególne sektory rynku:

  • farby wodorozcieńczalne czeka szybki rozwój; już teraz stanowią one największą część rynku za sprawą nowych przepisów proekologicznych oraz swoich właściwości – schną dużo szybciej niż produkty rozpuszczalnikowe,
  • pod względem spoiwa królują farby akrylowe, charakteryzują się bowiem doskonałą odpornością na warunki atmofseryczne, stabilnością, przejrzystością optyczną i termoplastyczną naturą,
  • wśród zastosowań zdecydowanie dominuje sektor dekoracyjny i architektoniczny – a to za sprawą wysokiego zapotrzebowania w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chinach, Indiach i USA,
  • w ujęciu regionalnym natomiast prym wiedzie bezapelacyjnie Azja i Pacyfik – regionowi temu przypada aż 30% rynku.

Dzięki wprowadzeniu szczepień sytuacja pandemiczna na całym świecie powoli się stabilizuje, a rynek nabiera znów rozpędu. Ważnym trendem jest wzrost zainteresowania technologów i producentów powłokami antywirusowymi i antybakteryjnymi, które mają ułatwić nam powrót do normalności. Zgodnie ze stanowiskiem analityków Persistence Market Research:

Choć rynek zwolnił wskutek kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, era post-COVID-19 powinna przywrócić go na właściwe tory. Nowym elementem rynku staną się farby i powłoki odporne na wirusy i bakterie.

Źródło: Chem Research, Persistence Market Research