REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Najwięksi producenci farb stracili 6% w 2020

Pandemia zdecydowanie odbiła się na przychodach producentów farb. Analiza wyników finansowych TOP 11 światowego rynku farb i powłok wykazała, że sprzedaż producentów w roku 2020 wyrażona w euro spadła o ponad 6% w stosunku do roku 2019.

najwięksi producenci farb raport 2020 Chem Research

Fot. Nika_Akin / pixabay.com

Firma Chem Research zajmująca się badaniami rynku opublikowała specjalny raport na temat rozwoju rynku farb w roku 2020 i prognoz na rok 2021. W ramach niego przeanalizowała wyniki finansowe firm z TOP 11: AkzoNobel, Asian Paints, Axalta, BASF Coatings, Jotun, Kansai Paint, Masco, Nippon Paint, PPG, RPM oraz Sherwin-Williams. Ich łączny udział w całym rynku światowym to ok. 50%.

Spadki w sektorze przemysłowym – stary trend

Z raportu wynika, że rynek zanotował spadek wartości na poziomie 6% (wyrażone w euro). Wzrost zapotrzebowania na farby dekoracyjne częściowo zrekompensował dramatyczny spadek popytu w sektorze farb przemysłowych. Z wykresów widać, że największe spadki odnotowały te firmy, w których ofercie największy udział stanowią produkty przemysłowe.

Rozbieżny wzrost w tych dwóch sektorach spowodował dodatkowe przesunięcia w udziałach rynkowych oraz zmiany w ofercie producentów. Pod względem sprzedaży farby dekoracyjne zanotowały wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2019. Pandemia pogłębiła trend, który był obserwowany już wcześniej – w ostatnich trzech latach sektor farb przemysłowych doświadczał stabilnego spadku.

Surowce – pozytywny impuls?

Obecnie producenci muszą się dodatkowo zmagać z bardzo wysokimi cenami surowców. Jak sugerują jednak eksperci European Coatings, może się to przyczynić do rozwoju rynku – rosnący koszt surowców może stać się dla producentów impulsem do zwiększenia efektywności swoich operacji.

Źródło: Chem Research, European Coatings, Coatings World

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA