a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajwięksi producenci farb stracili 6% w 2020

Najwięksi producenci farb stracili 6% w 2020

Pandemia zdecydowanie odbiła się na przychodach producentów farb. Analiza wyników finansowych TOP 11 światowego rynku farb i powłok wykazała, że sprzedaż producentów w roku 2020 wyrażona w euro spadła o ponad 6% w stosunku do roku 2019.

najwięksi producenci farb raport 2020 Chem Research

Fot. Nika_Akin / pixabay.com

Firma Chem Research zajmująca się badaniami rynku opublikowała specjalny raport na temat rozwoju rynku farb w roku 2020 i prognoz na rok 2021. W ramach niego przeanalizowała wyniki finansowe firm z TOP 11: AkzoNobel, Asian Paints, Axalta, BASF Coatings, Jotun, Kansai Paint, Masco, Nippon Paint, PPG, RPM oraz Sherwin-Williams. Ich łączny udział w całym rynku światowym to ok. 50%.

Spadki w sektorze przemysłowym – stary trend

Z raportu wynika, że rynek zanotował spadek wartości na poziomie 6% (wyrażone w euro). Wzrost zapotrzebowania na farby dekoracyjne częściowo zrekompensował dramatyczny spadek popytu w sektorze farb przemysłowych. Z wykresów widać, że największe spadki odnotowały te firmy, w których ofercie największy udział stanowią produkty przemysłowe.

Rozbieżny wzrost w tych dwóch sektorach spowodował dodatkowe przesunięcia w udziałach rynkowych oraz zmiany w ofercie producentów. Pod względem sprzedaży farby dekoracyjne zanotowały wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2019. Pandemia pogłębiła trend, który był obserwowany już wcześniej – w ostatnich trzech latach sektor farb przemysłowych doświadczał stabilnego spadku.

Surowce – pozytywny impuls?

Obecnie producenci muszą się dodatkowo zmagać z bardzo wysokimi cenami surowców. Jak sugerują jednak eksperci European Coatings, może się to przyczynić do rozwoju rynku – rosnący koszt surowców może stać się dla producentów impulsem do zwiększenia efektywności swoich operacji.

Źródło: Chem Research, European Coatings, Coatings World