REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Project AIR produkować będzie „zielony” metanol

Project AIR, którego celem jest uruchomienie wielkoskalowej produkcji przyjaznego środowisku metanolu, ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton rocznie. Projekt otrzymał właśnie duże dofinansowanie od Szwedzkiej Agencji Energii.

Project AIR metanol

Fot. 12019 / pixabay.com

Nie tylko Clariant działa na rzecz przyjaznego środowisku pozyskiwania metanolu. Szwedzki Project AIR to przemysłowa koncepcja produkcji tego surowca z odzyskanych produktów wycofanych z eksploatacji oraz wodoru z elektrolizy. Projekt realizowany jest przez firmę Perstorp we współpracy z Uniper i Fortum, a cel to redukcja emisji dwutlenku węgla o pół miliona ton rocznie.

Powstaje wielkoskalowy zakład

Innowacyjny projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 mln € od Szwedzkiej Agencji Energii. Jak komentuje Robert Andrén, dyrektor generalny Agencji:

Kluczowym dla zmiany klimatycznej oraz osiągnięcia dobrobytu opartego na obiegu zamkniętym jest przyspieszenie wykorzystania innowacyjnych przyjaznych środowisku technologii na skalę przemysłową. Dlatego ta inwestycja jest strategicznie tak ważna.

W ramach projektu powstać ma pierwszy tego rodzaju wielkoskalowy zakład produkcji metanolu, wykorzystujący technologię CCU (ang. Carbon Capture and Utilization) do konwersji dwutlenku węgla, produktów resztkowych, „zielonego” wodoru i biometanu w metanol. Wodór otrzymywany będzie z procesu elektrolizy w największej tego typu jednostce produkcyjnej w sektorze chemicznym.

200 tysięcy ton metanolu rocznie

Project AIR pozwoli zastąpić ekologicznym odpowiednikiem 200 000 ton metanolu kopalnego wykorzystywane co roku przez Perstorp w Europie w roli surowca do produkcji środków chemicznych. W ten sposób również firmy znajdujące się niżej w łańcuchu dostaw działać będą w sposób bardziej ekologiczny. Celem jest rozpoczęcie produkcji przyjaznego środowisku metanolu w 2025 roku.

Źródło: Perstorp

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA