a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneProject AIR produkować będzie „zielony” metanol

Project AIR produkować będzie „zielony” metanol

Project AIR, którego celem jest uruchomienie wielkoskalowej produkcji przyjaznego środowisku metanolu, ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton rocznie. Projekt otrzymał właśnie duże dofinansowanie od Szwedzkiej Agencji Energii.

Project AIR metanol

Fot. 12019 / pixabay.com

Nie tylko Clariant działa na rzecz przyjaznego środowisku pozyskiwania metanolu. Szwedzki Project AIR to przemysłowa koncepcja produkcji tego surowca z odzyskanych produktów wycofanych z eksploatacji oraz wodoru z elektrolizy. Projekt realizowany jest przez firmę Perstorp we współpracy z Uniper i Fortum, a cel to redukcja emisji dwutlenku węgla o pół miliona ton rocznie.

Powstaje wielkoskalowy zakład

Innowacyjny projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 mln € od Szwedzkiej Agencji Energii. Jak komentuje Robert Andrén, dyrektor generalny Agencji:

Kluczowym dla zmiany klimatycznej oraz osiągnięcia dobrobytu opartego na obiegu zamkniętym jest przyspieszenie wykorzystania innowacyjnych przyjaznych środowisku technologii na skalę przemysłową. Dlatego ta inwestycja jest strategicznie tak ważna.

W ramach projektu powstać ma pierwszy tego rodzaju wielkoskalowy zakład produkcji metanolu, wykorzystujący technologię CCU (ang. Carbon Capture and Utilization) do konwersji dwutlenku węgla, produktów resztkowych, „zielonego” wodoru i biometanu w metanol. Wodór otrzymywany będzie z procesu elektrolizy w największej tego typu jednostce produkcyjnej w sektorze chemicznym.

200 tysięcy ton metanolu rocznie

Project AIR pozwoli zastąpić ekologicznym odpowiednikiem 200 000 ton metanolu kopalnego wykorzystywane co roku przez Perstorp w Europie w roli surowca do produkcji środków chemicznych. W ten sposób również firmy znajdujące się niżej w łańcuchu dostaw działać będą w sposób bardziej ekologiczny. Celem jest rozpoczęcie produkcji przyjaznego środowisku metanolu w 2025 roku.

Źródło: Perstorp