Project AIR, którego celem jest uruchomienie wielkoskalowej produkcji przyjaznego środowisku metanolu, ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton rocznie. Projekt otrzymał właśnie duże dofinansowanie od Szwedzkiej Agencji Energii.
Fot. 12019 / pixabay.com
Nie tylko Clariant działa na rzecz przyjaznego środowisku pozyskiwania metanolu. Szwedzki Project AIR to przemysłowa koncepcja produkcji tego surowca z odzyskanych produktów wycofanych z eksploatacji oraz wodoru z elektrolizy. Projekt realizowany jest przez firmę Perstorp we współpracy z Uniper i Fortum, a cel to redukcja emisji dwutlenku węgla o pół miliona ton rocznie.
Powstaje wielkoskalowy zakład
Innowacyjny projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 mln € od Szwedzkiej Agencji Energii. Jak komentuje Robert Andrén, dyrektor generalny Agencji:
Kluczowym dla zmiany klimatycznej oraz osiągnięcia dobrobytu opartego na obiegu zamkniętym jest przyspieszenie wykorzystania innowacyjnych przyjaznych środowisku technologii na skalę przemysłową. Dlatego ta inwestycja jest strategicznie tak ważna.
W ramach projektu powstać ma pierwszy tego rodzaju wielkoskalowy zakład produkcji metanolu, wykorzystujący technologię CCU (ang. Carbon Capture and Utilization) do konwersji dwutlenku węgla, produktów resztkowych, „zielonego” wodoru i biometanu w metanol. Wodór otrzymywany będzie z procesu elektrolizy w największej tego typu jednostce produkcyjnej w sektorze chemicznym.
200 tysięcy ton metanolu rocznie
Project AIR pozwoli zastąpić ekologicznym odpowiednikiem 200 000 ton metanolu kopalnego wykorzystywane co roku przez Perstorp w Europie w roli surowca do produkcji środków chemicznych. W ten sposób również firmy znajdujące się niżej w łańcuchu dostaw działać będą w sposób bardziej ekologiczny. Celem jest rozpoczęcie produkcji przyjaznego środowisku metanolu w 2025 roku.
Źródło: Perstorp
Oceń artykuł:
![]() ![]() 50% 50% Ocen: 0 ![]() |
Napisz do redakcji
Podziel się
![]() Poleć znajomemu
|