REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby na sprzęt ACE – co słychać na rynku?

Po kilku latach zastoju rynek sprzętu rolniczego i budowlanego znów zaczyna się dynamiczniej rozwijać. Czy producenci farb przemysłowych dla tego sektora mogą więc liczyć na większy zarobek? Jakie najnowsze trendy powinni mieć na uwadze?

farby sprzęt ACE rynek

Fot. Ricobino / pixabay.com

Na temat rynku farb na sprzęt rolniczy, budowlany i do prac ziemnych, określany zbiorczo jako ACE (ang. Agriculture, Construction and Earth moving), wypowiedział się na łamach portalu European Coatings ekspert – Dietmar Jost, dyrektor zarządzający firmy Rembrandtin Lack. Analizuje on obecną sytuację rynku, a także przewiduje, czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Prognozy optymistyczne – ale głównie dla Azji

W ciągu minionych kilku lat pojawiły się czynniki, które dość mocno zahamowały rozwój rynku farb przemysłowych dla ACE. Sankcje nałożone na Rosję, niepewne dotacje od Unii Europejskiej, w dodatku kilku ważnych klientów z Europy zrobiło sobie akurat dłuższą przerwę w działalności. Skutkiem tego popyt przez pewien czas był niższy. Obecnie jednak obserwuje się znów tendencje zwyżkowe. I choć liczby te nie wróciły jeszcze do stanu sprzed kilku lat, prognozy są optymistyczne.

Największy potencjał ma oczywiście Azja, której udział wynosi obecnie 60% całego rynku. W przypadku Europy jest to ok. 23%, i ta dysproporcja będzie raczej rosła niż się zmniejszała. Rynek azjatycki rozwija się bowiem bardzo dynamicznie, podczas gdy europejski ogarnęła stagnacja.

farby sprzęt ACE rynek

Fot. bosmanerwin / pixabay.com

Wyższa efektywność, mniej materiału

Jakie technologie dominują na rynku? W Chinach obserwujemy przejście do farb wodorozcieńczalnych. Stale powstają nowe linie produkcyjne, przystosowane do ich produkcji. W Europie natomiast na topie są systemy o wysokiej efektywności, takie jak farby DTM (ang. direct to metal) o wysokiej zawartości części stałych czy elektroforetyczne powlekanie katodowe. Producenci dążą w ten sposób do ideału, jaki są efektywne systemy powłokowe o niewielkiej grubości, aplikowane w prostszym procesie, składającym się z mniejszej ilości etapów. W konsekwencji wielkość produkcji nie rośnie tak szybko jak sprzedaż – ponieważ do wykonania powłoki zużywa się mniejsze ilości materiału.

Na rynku działa kilka firm wyspecjalizowanych w powłokach dla ACE i rozwijających niszowe, innowacyjne technologie. Część producentów nie oferuje kompleksowych systemów, dlatego wchodzi we współpracę z innymi firmami. I jest to dziś bardzo częsty trend. Wytwórcy farb szukają fachowej ekspertyzy lub wchodzą w długoletnie współprace, by zapewnić lepszą obsługę klienta – nawet jeśli oznacza to wyjście poza swoje własne portfolio.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA