REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek farb do 2027 – trendy i szanse rozwoju

Firma Coherent Market Insights ma dobre wieści dla producentów farb. W latach 2020-2027 mimo kryzysu spowodowanego pandemią rynek farb i powłok ma rosnąć w tempie 5,4% rocznie, dzięki czemu do roku 2027 zgodnie z prognozami przekroczy już wartość 220 mld $.

rynek farb do 2027 prognozy

Fot. Ian Muttoo / Foter.com / CC BY-SA

Eksperci firmy analitycznej wzięli pod uwagę różne czynniki, wpływające na rynek farb – zarówno te napędzające jego rozwój, jak i hamujące. Uwzględnili także wpływ pandemii COVID-19. Poniżej – najważniejsze punkty ich raportu.

Ekologia i powłoki dla przemysłu

Pierwszy czynnik napędzających rozwój rynku to zwrot ku ekologii i produktom wodorozcieńczalnym. Ze względu na coraz surowsze przepisy związane z ochroną środowiska, ale również rosnącą świadomość klientów i dostępność dobrych jakościowo alternatyw dla farb rozpuszczalnikowych, produkty na bazie wody są coraz chętniej wybierane i napędzają sprzedaż.

Drugi ważny trend to wytrzymałe powłoki odporne na korozję i wysokie temperatury. Tego typu produkty są szeroko stosowane na platformach wydobywczych, rurociągach czy powierzchniach zewnętrznych przemysłowych zbiorników. Rynek powłok będzie również silnie napędzany przez przemysł chemiczny.

Zbawienny wpływ pandemii

Czynniki hamujące rozwój rynku? Przede wszystkim przepisy związane z ekologią – odpowiadają eksperci Coherent Market Insight. Aby ograniczyć ilość szkodliwych lotnych związków organicznych, które dostają się do atmosfery, rządy zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej wprowadzają różnego rodzaju rozporządzenia, ograniczające zawartość tych substancji.

Analitycy uwzględnili również wpływ pandemii. Przyznają, że wiosenny lockdown mocno dotknął całą branżę – zapotrzebowanie na niektóre rodzaje farb drastycznie spadło. Z drugiej strony jednak pandemia COVID-19 spowodowała spadek cen ropy naftowej, co w konsekwencji sprawi, że niższe będą również ceny surowców do produkcji farb. A to już może bardzo pomóc producentom.

Największy udział – budownictwo

Jak donoszą eksperci Coherent Market Insights, ważnym trendem na rynku jest też obecnie zwiększanie produkcji, by odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów. Przykładem takich działań mogą być ostatnie inwestycje firm AkzoNobel (we Włoszech i na Tajwanie), Hempel (w Chinach) czy BASF (również w Chinach).

Pod względem zastosowania na rynku dominuje sektor farb dla budownictwa mieszkaniowego – w roku 2019 jego udział pod względem przychodów ze sprzedaży wynosił ok. 28%. Dalej uplasowały się farby dla budownictwa komercyjnego oraz lakiery dla motoryzacji i lotnictwa.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA