a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRAL Colour Feeling 2020+: trendy czasów przełomu

RAL Colour Feeling 2020+: trendy czasów przełomu

Jest już nowy raport trendów RAL, Colour Feeling 2020+! Jego tytuł, „reBirth of Culture” (Odrodzenie Kultury), nawiązuje do czasów przełomu, w których żyjemy, oraz zapowiada, że najnowsze zestawy kolorystyczne łączą nowe ze starym, przeszłość i przyszłość, tradycję i nowoczesność.

trendy RAL Colour Feeling 2020+

Odcienie i kształty z najnowszego raportu RAL Colour Feeling 2020+. Fot. arch. RAL

Wraz z instytutem IIT Institute International Trendscouting na uniwersytecie HAWK w Hildesheim firma RAL opracowała kilka kolorystycznych zestawów, z których jeden został rozpracowany jako przykład. Na tej podstawie eksperci wyjaśniają również motyw przewodni najnowszego raportu RAL Colour Feeling 2020+.

Stara historia opowiedziana w nowy sposób

Wyrazisty trend, z którym mamy do czynienia w tym roku, to znane, oswojone kolory i proste kształty. Prostota i redukcyjny charakter nieskomplikowanych figur i idealnie gładkich powierzchni nawiązuje do rozwoju technologii cyfrowych.

Równocześnie trend ten zderza się z wpływami różnych kultur i tradycji. Powstaje w ten sposób przekonująca mieszanka bliska wszystkim kulturom i reprezentująca w różnym stopniu różne historyczne epoki. Otrzymujemy więc znaną nam historię – opowiedzianą w zupełnie nowy sposób.

Żyjemy w epoce nowego renesansu

Twórcy raportu podkreślają, że na naszych oczach dokonuje się dziś przewrót podobny do tego, który nastąpił w epoce renesansu, na przełomie XV i XVI wieku. Dochodzi do odrodzenia indywidualnych, kulturowych wartości. Sięgamy wzrokiem wstecz, inspirując się rękodziełem, tradycją i naturą. To znajduje swoje odzwierciedlenie w czystych, delikatnych odcieniach.

RAL Colour Feeling 2020+

Fot. arch. RAL

W pędzącym przed siebie, chaotycznym świecie takie spojrzenie w przeszłość działa na nas uspokajająco. Kolorystyczny świat reBirth of Culture oddziałuje na zmysły i sprawia, że czujemy się jak w miejscu, które dobrze znamy. Wypracowana przez RAL nowa estetyka godzi znajomy język przeszłości z zaawansowaną wizją przyszłości.

Przyszłość w świecie reBirth of Culture jest reprezentowana przez wspomniany już „cyfrowy” charakter kształtów i powierzchni. Są jednorodne i matowe, w niemal sztuczny sposób perfekcyjne, czym przypominają abstrakcyjne kształty ery cyfrowej, ale równocześnie dotykalne, miękkie i znajome.

Trendy w dobie koronawirusa

Obecnie trwa już gromadzenie danych do kolejnego raportu, Colour Feeling 2021+. Trendy opracowane zostaną na podstawie obszernej analizy ponad 10 000 zdjęć. W dobie pandemii koronawirusa prace nad raportem wymagają zmierzenia się z dodatkowymi wyzwaniami. W najbliższych tygodniach RAL zamierza regularnie relacjonować działania podejmowane wspólnie z IIT. Więcej szczegółów na stronie RAL.

Źródło: RAL