REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Punkt rosy w malowaniu

Temperatura punktu rosy, często niedoceniana przy malowaniu konstrukcji stalowych, ma duże znaczenie dla prawidłowej przyczepności farby. Warto więc przed przystąpieniem do malowania sprawdzić czy mamy do tego odpowiednie warunki.

Załóżmy, że mamy do wymalowania konstrukcję stalową, która jest na zewnątrz (ewentualnie w nieogrzewanej lub tylko zadaszonej hali). Jeżeli temperatura w nocy była bardzo niska, sporo czasu upłynie, zanim stal nagrzeje się na tyle, aby można było bezpiecznie malować. Jeżeli temperatura powietrza wzrośnie za szybko w stosunku do nagrzewania się konstrukcji to możemy spodziewać się pojawienia się wilgoci na konstrukcji (w wyniku kondensacji), a jak wiadomo wilgoć stanowi przeszkodę w trwałym związaniu farby z podłożem.

Co to jest punkt rosy?

Punkt rosy to temperatura elementu, przy której wilgoć z powietrza zacznie skraplać się na tym elemencie. Punkt ten zależy od temperatury powietrza oraz wilgotności powietrza.


Odpowiednie normy:

PN-EN ISO 8502-4:2000, Przygotowanie podłoży stalowych przez aplikacją farb i wyrobów związanych; badania oceny czystości powierzchni; część 4: zalecenia oceny prawdopodobieństwa wystąpienia kondensacji przed nałożeniem farb.

ASTM D 4230 Normowa metoda badania kondensacji wilgotności na chłodnych powierzchniach (punkt rosy) przy pomocy wilgociomierza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest punkt rosy i jak się go wyznacza
oraz skorzystać z załączonej tabeli wyznaczania punktu rosy
pobierz ZA DARMO plik pdf zamieszczony poniżej
(rozmiar ok. 400 kB)

Pobierz plik:

Punkt rosy w malowaniu 201305 rynekfarb_pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA