Temperatura punktu rosy, często niedoceniana przy malowaniu konstrukcji stalowych, ma duże znaczenie dla prawidłowej przyczepności farby. Warto więc przed przystąpieniem do malowania sprawdzić czy mamy do tego odpowiednie warunki.
Załóżmy, że mamy do wymalowania konstrukcję stalową, która jest na zewnątrz (ewentualnie w nieogrzewanej lub tylko zadaszonej hali). Jeżeli temperatura w nocy była bardzo niska, sporo czasu upłynie, zanim stal nagrzeje się na tyle, aby można było bezpiecznie malować. Jeżeli temperatura powietrza wzrośnie za szybko w stosunku do nagrzewania się konstrukcji to możemy spodziewać się pojawienia się wilgoci na konstrukcji (w wyniku kondensacji), a jak wiadomo wilgoć stanowi przeszkodę w trwałym związaniu farby z podłożem.
Co to jest punkt rosy?
Punkt rosy to temperatura elementu, przy której wilgoć z powietrza zacznie skraplać się na tym elemencie. Punkt ten zależy od temperatury powietrza oraz wilgotności powietrza.
Odpowiednie normy:
PN-EN ISO 8502-4:2000, Przygotowanie podłoży stalowych przez aplikacją farb i wyrobów związanych; badania oceny czystości powierzchni; część 4: zalecenia oceny prawdopodobieństwa wystąpienia kondensacji przed nałożeniem farb.
ASTM D 4230 Normowa metoda badania kondensacji wilgotności na chłodnych powierzchniach (punkt rosy) przy pomocy wilgociomierza.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest punkt rosy i jak się go wyznacza
oraz skorzystać z załączonej tabeli wyznaczania punktu rosy
pobierz ZA DARMO plik pdf zamieszczony poniżej (rozmiar ok. 400 kB)