a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiProces Ningbo – w czym jest lepszy?

Proces Ningbo – w czym jest lepszy?

Jeszcze w tym roku w Ningbo w Chinach firma Lanxess uruchomi produkcję czerwonego pigmentu na bazie tlenku żelaza. Pigment ten będzie otrzymywany nowatorską, efektywną i przyjazną środowisku metodą – poprzez proces Ningbo.

proces Ningbo

Fot. FK1954 / Wikimedia Commons

Zakład w Ningbo, którego zdolność produkcyjna ma osiągnąć 25 000 ton rocznie, kosztował firmę 60 mln €. Będzie on wykorzystywał proces Ningbo opracowany w niemieckim ośrodku w Krefeld-Ürdingen. Jest on wyjątkowo przyjazny środowisku, ponieważ wykorzystuje wtórnie praktycznie wszystkie produkty uboczne syntezy czerwonego pigmentu, inaczej niż konwencjonalne metody stosowane obecnie.

Najczęściej do otrzymywania czerwonego pigmentu na bazie tlenku żelaza wykorzystuje się dziś tzw. proces Penniman. Jego produkty uboczne dostają się jednak do środowiska – do atmosfery przenikają zanieczyszczenia w postaci tlenków azotu (NOx), do wód zaś ścieki zawierające rozpuszczony azotan amonu. Prowadząc swoje badania nad otrzymywaniem pigmentów Lanxess odkrył ponadto, że w procesie Penniman wydziela się podtlenek azotu (N2O) – gaz cieplarniany, który wzmacnia efekt cieplarniany 300 razy bardziej niż dwutlenek węgla, a prócz tego zubaża warstwę ozonową.

W procesie Ningbo emisja tlenków azotu jest zredukowana o ponad 90%, a z kolei zużycie energiimniejsze o 80%. Proces ten wymaga dużo mniejszych ilości Fe(NO3)2, co z kolei minimalizuje ilość rozpuszczonych azotanów w ściekach. Resztki NOx są odzyskiwane w procesie recyklingu i wykorzystywane ponownie. N2O natomiast ulega rozkładowi do N2, O2 i H2O, zaś ciepło z tej egzotermicznej reakcji jest wykorzystywane w procesie.

Kwestię azotanów przenikających do wód rozwiązuje się poprzez wielopoziomowy proces oczyszczania ścieków. W ramach niego przeprowadzania jest sedymentacja, biologiczna denitryfikacja, ultrafiltracja i odwrócona osmoza, w efekcie zaś uzyskujemy wodę tak czystą, że z powodzeniem może być użyta ponownie.

Proces Ningbo opracowany przez Lanxess rozwiązuje praktycznie wszystkie problemy związane z produkcją pigmentów metodą Penniman. Dzięki niemu otrzymywanie czerwonego pigmentu jest całkowicie bezpieczne, a do tego niezwykle efektywne.

Źródło: Chemical Engineering