REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki przeciwko mikrobom coraz bardziej w cenie

Opublikowany przez Transparency Market Research raport dotyczący rynku powłok antymikrobowych zwiastuje tego typu produktom duży sukces w najbliższej przyszłości. Podczas gdy w roku 2012 popyt na nie odpowiadał sumie ok. 1,6 miliardów dolarów, w 2018 wartość ta ma już osiągnąć 3,3 mld. Będzie to zasługa przede wszystkim inwestorów z Ameryki Północnej.

fot. Wikimedia Commons

Raport analizuje rynek środków antymikrobowych, dzieląc go na rejony geograficzne (Ameryka Północna, Europa, Azja i Pacyfik, reszta świata), typy produktów (pokrycia proszkowe na bazie srebra, inne rodzaje powłok oraz techniki modyfikacji powierzchni) oraz zastosowania.

Duże zapotrzebowanie na produkty zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów obserwuje się oczywiście w medycynie, gdzie cewniki i inne narzędzia posiadające tego typu właściwości są bardzo w cenie. Nie dziwi także duże zainteresowanie tego typu środkami w budownictwie, gdzie stosowane są do ochrony przed grzybami naściennymi (zwłaszcza w przypadku starszych budynków).

W ostatnich latach jednak ujawnił się jeszcze jeden problem, z którym można walczyć przy pomocy powłok antymikrobowych. Naukowcy doszli do wniosku, że niska jakość powietrza w pomieszczeniach bardziej dewastuje nasze zdrowie niż z pozoru bardziej szkodliwe zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. W ogrzewanych wnętrzach panują bowiem doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów, szczególnie narażone są zaś klimatyzowane pomieszczenia biurowe. Coraz częściej więc stosuje się pokrycia antymikrobowe na takich elementach jak przewody i urządzenia wentylacyjne.

Jeśli chodzi o zastosowania warto również wspomnieć o antybakteryjnych tkaninach oraz plastikowych opakowaniach na jedzenie, przy czym w tym drugim przypadku użycie środków antymikrobowych jest już nieco kontrowersyjne. Aktywnym składnikiem większości z nich jest bowiem srebro, które, jak twierdzą niektórzy, stosowane w kontakcie z żywnością nie jest w pełni bezpieczne. Inne czynniki ograniczające rozwój tej gałęzi rynku to dyskusje na temat skuteczności pokryć antymikrobowych, a także coraz ostrzejsze regulacje prawne.

Według raportu najważniejsi światowi dostawcy powłok stosowanych przeciwko mikroorganizmom to AkzoNobel, Sherwin-Williams, Dow Microbial Control, Diamond Vogel Paints, a także DuPont oraz BASF.

Produkty antymikrobowe podzielono na różne typy, biorąc także pod uwagę mikroorganizmy, w przypadku których są one najbardziej skuteczne. Powłoki tego typu stosuje się przede wszystkim w walce z bakterią Escherichia coli, Listeria oraz bakteriami z grupy pałeczkowatych. Specjaliści Transparency Market Research dla niemal wszystkich typów powłok antymikrobowych przewidują rozwój ze średnią roczną stopą wzrostu CAGR na poziomie 12%.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA