REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki oczyszczające powietrze inspirowane naturą

Wyss Institute opracował nowy rodzaj powłok na reaktory katalityczne, zainspirowany nanostrukturą skrzydeł motyla. Może on znacznie obniżyć koszt i poprawić efektywność oczyszczania powietrza.

powłoki oczyszczające powietrze

Fot. 1588877 / pixabay.com

Choroby spowodowane zanieczyszczeniami powietrza to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w krajach rozwiniętych. Każdego roku na całym świecie 5 milionów ludzi umiera z powodu narażenia na tego typu zanieczyszczenia.

Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń do oczyszczania powietrza są reaktory katalityczne. Przetwarzają one toksyczne gazy i zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania paliw w nieszkodliwe związki chemiczne, które, uwolnione do atmosfery, nie szkodzą naszemu zdrowiu. Niestety jednak reaktory katalityczne są drogie, ponieważ katalizatory wymagane do przeprowadzenia reakcji to metale szlachetne, których cena stanowi aż 70-90% całego kosztu produkcji reaktora. Prócz tego stosowane obecnie reaktory nie są w pełni efektywne, ponieważ metale szlachetne osadzone są na powierzchni powłoki katalizującej w sposób losowy i niektóre z nich nigdy nie wchodzą w kontakt z zanieczyszczeniem, które mają zneutralizować.

Rozwiązanie podpatrzone u motyli

Naukowcy z Wyss Institute oraz Harvard SEAS wpadli jednak na pomysł, jak rozwiązać powyższe problemy. Opracowali nową powłokę katalizującą, której budowa wzorowana jest na przypominającej plaster miodu strukturze skrzydła motyla.

W utworzonej w ten sposób warstwie powstają w ten sposób kanaliki, przez które przepływa powietrze. Precyzyjne rozmieszczenie katalizatorów w obrębie kanalików zwiększa wydajność reakcji, a równocześnie ogranicza potrzebną ilość metali szlachetnych – aż o 80%.

Na drodze do komercjalizacji

Nowa technologia może być bez problemu zintegrowana z obecnym, wartym 17,2 mld € przemysłem reaktorów katalitycznych. Niższa cena pozwoli je rozpowszechnić w mniej bogatych krajach, a także umożliwi korzystanie z nich na użytek prywatny. Trwają obecnie prace nad przystosowaniem technologii do zastosowania komercyjnego.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA