Portugalscy naukowcy zbadali skuteczność różnych powłok antygraffiti. Sprawdzili, jak łatwo usunąć z nich bohomazy wykonane farbą w sprayu lub markerem.
Testom poddane zostały cztery dostępne komercyjnie produkty antygraffiti, dwa nietrwałe (zmywane wraz z graffiti) i dwa trwałe. Każdy z nich zastosowano na trzech typach podłoży – wapień, zaprawa wapienna z warstwą farby oraz zaprawa wapienna bez farby – a następnie pokryto malunkami, do wykonania których posłużyły dwie farby alkidowe w sprayu oraz marker.
Do usuwania graffiti z powierzchni wykorzystano różne techniki – mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem lub zwykłe środki chemiczne do usuwania graffiti. Skuteczność powłoki – a więc stopień doczyszczenia z graffiti – oceniana była poprzez kontrolę wzrokową (w określonej skali oceny), testy kolorymetryczne oraz analizę FTIR.
Testy wykazały, że produkty antygraffiti rzeczywiście ułatwiają usuwanie bohomazów z powierzchni, zwłaszcza z porowatych podłoży (zaprawa). Skuteczność czyszczenia zależy jednak w dużym stopniu od typu farby graffiti, jej koloru oraz sposobu aplikacji (spray czy marker). Przykładowo szara farba jest łatwiejsza do usunięcia niż niebieska, ale za to pozostawia na powierzchni żółte plamy.
Więcej na ten temat w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Cultural Heritage”.
Źródło: european-coatings.com