REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki antygraffiti – testy skuteczności

Portugalscy naukowcy zbadali skuteczność różnych powłok antygraffiti. Sprawdzili, jak łatwo usunąć z nich bohomazy wykonane farbą w sprayu lub markerem.

powłoki antygraffiti

Fot. Unsplash / pixabay

Testom poddane zostały cztery dostępne komercyjnie produkty antygraffiti, dwa nietrwałe (zmywane wraz z graffiti) i dwa trwałe. Każdy z nich zastosowano na trzech typach podłoży – wapień, zaprawa wapienna z warstwą farby oraz zaprawa wapienna bez farby – a następnie pokryto malunkami, do wykonania których posłużyły dwie farby alkidowe w sprayu oraz marker.

Do usuwania graffiti z powierzchni wykorzystano różne techniki – mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem lub zwykłe środki chemiczne do usuwania graffiti. Skuteczność powłoki – a więc stopień doczyszczenia z graffiti – oceniana była poprzez kontrolę wzrokową (w określonej skali oceny), testy kolorymetryczne oraz analizę FTIR.

Testy wykazały, że produkty antygraffiti rzeczywiście ułatwiają usuwanie bohomazów z powierzchni, zwłaszcza z porowatych podłoży (zaprawa). Skuteczność czyszczenia zależy jednak w dużym stopniu od typu farby graffiti, jej koloru oraz sposobu aplikacji (spray czy marker). Przykładowo szara farba jest łatwiejsza do usunięcia niż niebieska, ale za to pozostawia na powierzchni żółte plamy.

Więcej na ten temat w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Cultural Heritage”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA