a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePolimery emulsyjne do 2024 – Global Market Insights

Polimery emulsyjne do 2024 – Global Market Insights

Polimery emulsyjne rosną w siłę. Ponieważ są przyjazne środowisku i charakteryzują się niską emisją LZO, zgodnie z przewidywaniami analityków Global Market Insights w roku 2024 ich rynek wart będzie już ponad 40 mld $.

polimery emulsyjne Global Market Insights

Fot. vitkalova / pixabay.com

Szczególną popularnością cieszą się w produkcji klejów, farb i powłok oraz papieru. Ze względu jednak na niższą emisję LZO w porównaniu z produktami rozpuszczalnikowymi, w dobie coraz większej świadomości ekologicznej oraz surowych regulacji prawnych, polimery emulsyjne stosowane są też chętnie w motoryzacji, budownictwie oraz artykułach trwałego użytku. Oprócz tego, że są one przyjazne środowisku, mają też inna zalety: dłuższy okres przydatności, możliwość poddania recyklingowi oraz łatwe użytkowanie i aplikacja.

Które najpopularniejsze?

W grupie tej do najbardziej popularnych produktów należą emulsje octanu winylu – pod koniec prognozowanego okresu ich produkcja może przekroczyć 2,8 mln ton. Są chętnie stosowane w branży klejów, ponieważ łatwo tworzą film i charakteryzują się dobrym wiązaniem. Inne obszary ich zastosowań to tkaniny, budownictwo, opakowania papierowe oraz klejenie książek.

Kolejny rodzaj chętnie stosowanych polimerów emulsyjnych to lateks styrenowo-butadienowy, stosowany w branży papieru i opakowaniowej, coraz chętniej zwłaszcza w USA i Chinach. Ponieważ jednak jest to produkt na bazie surowców kopalnych, pewnym problemem są wysokie ceny. Ważnym sektorem rynku są także emulsje akrylowe, których sprzedaż do końca analizowanego okresu powinna przekroczyć 17 mld $. Ze względu na swoje dobre właściwości (odporność na wodę, szybkie schnięcie) oraz szybki rozwój technologii są one coraz chętniej wykorzystywane w klejach, produktach ochrony osobistej, powłokach na papier i tkaniny, ale również przez dużych europejskich wytwórców samochodów.

Syntetyczne czy naturalne?

Zdaniem ekspertów Global Market Insights zapotrzebowanie na syntetyczne polimery emulsyjne w roku 2024 może przekroczyć 16 mld $. Są one przyjazne środowisku, a ich proces wytwarzania pochłania stosunkowo niewiele energii, dzięki czemu również ślad węglowy jest mniejszy. Sprzedaż napędzają niskie koszty operacyjne oraz duże możliwości zastosowania w branży morskiej, budowlanej, lotniczej oraz samochodowej.

Polimery emulsyjne pochodzenia naturalnego maja taką samą strukturę i właściwości chemiczne jak syntetyczne, ale wytwarzane są w 100% z odnawialnych surowców. Za sprawą rozporządzeń EPA oraz REACH, które kładą nacisk na przyjazne środowisku produkty, ten sektor rynku cieszy się dużym powodzeniem.

Jeśli zaś chodzi o graczy na rynku, branża jest stosunkowo słabo skonsolidowana. Dominują niewielkie firmy, a duża konkurencja dodatkowo stymuluje rynek do rozwoju. Można jednak wyróżnić pewną grupę najważniejszych producentów. Należą do niej m.in. BASF, Lubrizol, Clariant, Cytec, DIC, Arkema, Dow Chemical i Wacker Chemie.

Źródło: european-coatings.com