a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePolimerowe nanoszczotki „czyszczą” powierzchnię

Polimerowe nanoszczotki „czyszczą” powierzchnię

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale powłoki w formie polimerowych „szczotek” są… wszędzie. Na szkłach twoich okularów, na kadłubach statków, na sztucznych stawach, na narzędziach medycznych i na częściach samochodowych. Zapobiegają osadzaniu się na powierzchni zanieczyszczeń, chronią przed korozją, zapobiegają rozwojowi bakterii. Naukowcy z Drexel University opracowali właśnie technikę ich otrzymywania, która może znacznie ułatwić cały proces – i sprawić, że te tak użyteczne pokrycia staną się dużo tańsze i powszechniejsze.

polimerowe nanoszczotki

Fot. arch. Drexel University

Mówi się o nich „nanoszczotki”, bo długie polimerowe łańcuchy na powierzchni przypominają włosia szczotek. Ale to określenie nie do końca trafne. Nie służą bowiem do „zmiatania” z powierzchni różnych cząstek, ale nie pozwalają im w ogóle gromadzić się na podłożu. Sprawiają więc, że powierzchnia pozostaje czysta i idealnie gładka.

Przez wiele lat technolodzy otrzymywali je trochę na oślep, wypróbowując różne techniki. Badacze z Drexel University zaproponowali obecnie inne, nowe podejście – tworzyć na powierzchni polimerowy dywan, rozwijając go jak… dywan.

Pod ścisłą kontrolą

Dotychczas do otrzymywania polimerowych szczotek naukowcy wykorzystywali dwie metody. Jedna to „szczepienie z”, jak sianie ziaren w glebie i oczekiwanie, co z nich wyrośnie. W tej metodzie łańcuch powstaje już na powierzchni. Druga natomiast, „szczepienie do”, polega na wszczepianiu na powierzchni gotowych łańcuchów.

W obydwu tych technikach jednak trudno jest ściśle kontrolować parametry i rozmieszczenie polimerowych łańcuchów na powierzchni. Alternatywna technologia opracowana przez zespół dra Christophera Li z Drexel University pozwala natomiast uzyskać dużo większą kontrolę.

Dotychczas stosowane metody otrzymywania polimerowych nanoszczotek. Fot. arch. Drexel University

Dotychczas stosowane metody otrzymywania na powierzchni polimerowych nanoszczotek. Fot. arch. Drexel University

Jak to działa?

Technika polega na hodowaniu dwuwymiarowej warstwy kryształów polimerowych, na podobieństwo nanometrycznej taśmy dwustronnej. Kiedy taka warstwa zostanie przymocowana do podłoża, kryształy ulegają rozpuszczeniu, a łańcuchy polimerowe powstają i tworzą włókna „szczotki”.

Projektując odpowiednio warstwę kryształów, można ściśle zdeterminować długość, sztywność i rozmieszczenie łańcuchów polimerowych. Od tych natomiast zależą właściwości powłoki, dlatego też technologia ta daje duże możliwości kontrolowania parametrów otrzymanej powierzchni.

Szczotki polimerowe są szczególnie użyteczne na styku powierzchni, które muszą ściśle do siebie przylegać, ale równocześnie poruszać się względem siebie z minimalnym tarciem. Skutecznie chronią też przed osadzaniem się na podłożu różnego rodzaju cząsteczek, związków chemicznych, białek i innych zanieczyszczeń. Służą do zabezpieczania wielu różnych podłoży, od szkieł okularów poprzez łodzie i narzędzia medyczne aż po sztuczne stawy i mechaniczne elementy pojazdów.

Źródło: Drexel University