a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNowe szaty drwala z Portland

Nowe szaty drwala z Portland

Ogromna figura Paula Bunyana – legendarnego drwala znanego z amerykańskiego folkloru – jest znakiem rozpoznawczym Portland. Po 56 latach na posterunku jest już jednak w nie najlepszym stanie, a odmalowywanie niewiele daje. Dlatego planowana jest gruntowna renowacja.

drwal Portland Paul Bunyan

Fot. Dead Air / Foter.com / CC BY-NC-SA

Słynna statua w Portland została wzniesiona w 1959 roku z okazji wydarzenia Oregon Centennial Exposition and International Trade Fair. Miała już z daleka witać i przykuwać uwagę przybyszów, ale nie przewidywano, że zostanie na dłużej – początkowo miała zdobić okolicę tylko przez pół roku.

Paul Bunyan to ważna i kultowa już postać amerykańskiej kultury, a w całych Stanach Zjednoczonych jest kilka jego figur. Podczas jednak gdy większość z nich wykonana jest z włókna szklanego, statua w Portland to twór z gipsu oraz stiuku na konstrukcji ze spawanej ramy. Wymaga więc szczególnej dbałości i częstych prac konserwacyjnych.

W ciągu kolejnych dekad figura była odmalowywana kilka razy, a w roku 2002 nawet przesunięta z powodu przebudowy infrastruktury. Ostatnie prace renowacyjne miały miejsce w roku 2009, ale nie przyniosły one oczekiwanych efektów – w wielu miejscach statua nosi ślady uszkodzeń, nowa farba łuszczy się, ponieważ nie jest chemicznie zgodna ze starą warstwą, a cała powłoka malarska odpada od powierzchni stiuku, prawdopodobnie z powodu wilgoci. Warunki atmosferyczne w Portland (silne nasłonecznienie, wilgoć) nie rozpieszczają gigantycznego Paula.

Dlatego też lokalne stowarzyszenie postanowiło zebrać sumę 50-70 tysięcy dolarów i przeprowadzić gruntowną renowację figury. Spękania zostaną wypełnione, stare warstwy farby zastąpi nowa powłoka malarska, a dodatkowo obiekt zostanie zabezpieczony powłoką anty-graffiti. Legendarny drwal otrzyma więc nowe szaty i odzyska swoją świetność!

Źródło: paintsquare.com