a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePierwsza komercyjna formuła coil coating do sieciowania EB

Pierwsza komercyjna formuła coil coating do sieciowania EB

Producent farb oraz wytwórca stali opracowali razem proces, który może zmienić oblicze sektora coil coating. Jest to efektywna technologia sieciowania radiacyjnego powłok na elementach stalowych dla budownictwa.

Fot. arch. Beckers

Firma Beckers we współpracy z wytwórcą stali ArcelorMittal opracowała nową technologię sieciowania radiacyjnego na wstępnie powleczonej stali do wykorzystania w budownictwie. To pierwsza komercyjna formuła do sieciowania EB w sektorze coil coating.

Większa wydajność, mniej dwutlenku węgla

Nowa technologia jest owocem długoterminowej współpracy między obydwoma partnerami. Zaproponowany proces sieciowania EB ma umożliwić zastąpienie farb rozpuszczalnikowych produktami wolnymi od rozpuszczalników do uzyskania wstępnie powleczonych elementów stalowych dla budownictwa.

Dzięki opracowanemu przez Beckers i ArcelorMittal rozwiązaniu można znacznie zwiększyć efektywność procesu powlekania, powlekając nawet dwukrotnie większą powierzchnię na kilogram farby. Sieciowanie EB pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i LZO oraz zmniejszyć zużycie energii. Ponadto proces odbywa się w temperaturze pokojowej, by uniknąć konieczności chłodzenia przy użyciu wody.

Na skalę przemysłową

Pilotażowy projekt dotyczący nowej technologii został zrealizowany na początku 2023 w zakładzie ArcelorMittal w Contrisson we Francji. Beckers dostarczył formułę dostosowaną do potrzeb branży i pod względem parametrów odpowiadającą produktom rozpuszczalnikowym, zaś eksperci ArcelorMittal stworzyli technologię sieciowania i metody aplikacji.

Współpraca obu firm pozwoliła pokonać wyzwania związane z przejściem ze skali laboratoryjnej do produkcji przemysłowej. W przyszłości opracowana technologia ma być wykorzystana w połączeniu z procesem szybkiego cynkowania. Więcej o korzyściach ze stosowania sieciowania radiacyjnego w branży coil coating przeczytać można tutaj.

Źródło: Beckers, coatingsworld.com