Sieciowanie radiacyjne jako technologia, która zrewolucjonizuje przemysł coil coating? Jak ustalił jeden z producentów, pozwala ona znacznie zmniejszyć ślad węglowy oraz skrócić linię powlekania o ponad połowę.
Środowiskowej oceny cyklu życia (LCA – ang. life cycle assessment) dla swoich trzech systemów coil coating dokonała firma Beckers. Celem było ustalenie korzyści ekologicznych z sieciowania UV/EB, stosowanego w przypadku tych systemów.
Odnawialna energia zamiast gazu ziemnego
Firma Beckers zaadaptowała technologię sieciowania UV/EB na gruncie branży coil coating i rozwija odpowiednie formuły pod tym kątem od roku 2005. Jej pierwszy system coil coating sieciowany radiacyjnie został wprowadzony do sprzedaży na początku tego roku, a obecnie przeprowadzono ocenę LCA, z której wynika, że oferuje duże korzyści środowiskowe w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Jak komentuje James Maxted, globalny dyrektor ds. zrównoważonych produktów w Beckers:
Z LCA wynika, że powłoki coil coating sieciowane UV/EB znacząco redukują emisję CO2 i sprzyjają efektywnemu wykorzystaniu zasobów w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami coil coating. Korzyści środowiskowe uzyskiwane są przede wszystkim ze względu na fakt, że proces sieciowania UV/EB nie wymaga gazu ziemnego, a zamiast tego wykorzystywać może energię z odnawialnych źródeł.
Sieciowanie UV/EB wymaga również dużo mniejszej ilości farby na metr kwadratowy niż standardowe formuły rozpuszczalnikowe. Te drugie charakteryzują się dużą zawartością rozpuszczalnika, który konieczny jest w procesie aplikacji, ale usuwany jest już w piecu.
Rewolucja w branży coil coating
Wyniki oceny LCA przeprowadzonej przez Beckers pokazują, że sieciowanie UV/EB może zrewolucjonizować branżę coil coating, znacząco redukując wpływ procesu powlekania na środowisko. James Maxted podkreśla, że sieciowanie radiacyjne zapewnia też inne korzyści – umożliwia na przykład skrócenie o ponad połowę długości linii powlekania coil coating, czyniąc ją dużo mniej skomplikowaną.
Źródło: Beckers