REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Perstorp będzie produkował metanol z dwutlenku węgla

Koncern chemiczny Perstorp zamierza produkować metanol – jeden z najważniejszych surowców w branży chemicznej – nową, przyjazną środowisku metodą. To projekt przynoszący podwójne korzyści, bo do produkcji metanolu wykorzystywany będzie gaz cieplarniany – dwutlenek węgla.

Perstorp metanol dwutlenek węgla

Zakład Perstorp w Stenungsund w Szwecji. Fot. arch. Perstorp

W ramach projektu AIR powstać ma pierwsza w swoim rodzaju jednostka CCU (Carbon Capture and Utilization) do produkcji ekologicznego metanolu. Dzięki połączeniu procesu CCU i gazyfikacji z dwutlenku węgla, strumieni resztkowych, odnawialnego wodoru i biometanu otrzymywany będzie metanol.

Pół miliona ton CO2 mniej

Nowy projekt jest realizowany przez Perstorp we współpracy z Fortum, Uniper oraz Nature Energy. Pierwsze dwie firmy dostarczać mają odnawialny wodór z elektrolizy, zaś Nature Energy służyć będzie dostawami biogazu. Jak wyjaśnia Jan Secher, prezes i dyrektor generalny firmy Perstorp:

Innowacja ta pozwoli nie tylko zoptymalizować istniejące technologie, tworząc coś zupełnie nowego, ale również wychwycić i utylizować dwutlenek węgla, wykorzystując go jako surowiec. Będzie to konkretny przykład przejścia w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.

Jak podaje producent, jeśli projekt AIR zostanie ukończony, pozwoli zredukować emisję gazów cieplarnianych o ok. 500 000 ton rocznie. Będzie również ważnym źródłem otrzymywanego w ekologiczny sposób metanolu.

Przejście na „zielony” metanol

Metanol to jeden z najważniejszych surowców w branży chemicznej. Celem projektu AIR jest zastąpienie metanolem pochodzącym z nowego procesu całych 200 000 ton metanolu pochodzenia kopalnego, które wykorzystuje obecnie Perstorp w Europie w ciągu roku. Wiele zależy jednak od środków finansowych przyznanych na budowę odpowiedniej instalacji w zakładzie firmy w Stenungsund w Szwecji. Zgodnie z planem produkcja przyjaznego środowisku metanolu rozpocznie się w 2025 roku.

Źródło: Perstorp

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA