REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Opóźniacz palenia HBCD wycofany

Opóźniacz palenia HBCD jest szkodliwy i musi zostać wycofany z użytku – taką decyzję podjęli wspólnie przedstawiciele 160 krajów na konferencji ONZ w Genewie w maju tego roku. Środek ten był do tej pory powszechnie stosowany jako ogniochronny składnik powłok na tekstylia i materiały polimerowe.

opóźniacz palenia HBCD

Fot. gonzales2010 (Foter.com)

HBCD, czyli heksabromocyklododekan, to opóźniacz palenia stosowany od wielu lat w przemyśle polimerów i tekstylnym. Podejrzenia, że jest toksyczny i może kumulować się w środowisku pojawiły się już jakiś czas temu. Droga do wycofania związku z użytku – zwłaszcza tak skutecznego i popularnego jak HBCD – jest jednak długa i kręta i obejmuje wiele szczegółowych badań.

Zadania tego podjął się zespół ze szwajcarskiego instytutu EMPA na czele z Norbertem Heebem przy wsparciu naukowców z ETH Zurich, Eawag i Zurich University of Applied Sciences. Odkryli oni, że HBCD tworzy całą grupę związków. Opisali ich budowę wewnętrzną i określili, które formy mają tendencję do gromadzenia się w środowisku i mogą być zaklasyfikowane jako trwałe zanieczyszczenia organiczne.

Podejrzenia okazały się uzasadnione. Związki typu HBCD dobrze rozpuszczają się tłuszczach, dlatego łatwo kumulują się wzdłuż łańcucha pokarmowego, od ryb aż po ssaki. Na domiar złego rozkładają się bardzo powoli, dlatego mogą się przenosić na duże odległości – ich obecność odkryto już na przykład w rejonie Arktyki. To poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia.

Wyniki badań trafiły do ekspertów ONZ, którzy na ich podstawie podjęli decyzję. HBCD zostanie uwzględniony w Konwencji Sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych i oficjalnie wycofany z użytku.

Nie oznacza to, że nagle staniemy się bezbronni w obliczu ognia. Zmniejszające palność powłoki i materiały na przykład na meble to absolutna konieczność, dlatego naukowcy z EMPA pracują także nad alternatywnymi opóźniaczami palenia (o czym pisaliśmy już na łamach naszego portalu).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA