a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweOko ćmy inspiracją dla nowej powłoki

Oko ćmy inspiracją dla nowej powłoki

W silnym świetle słonecznym korzystanie z ekranów telefonów i tabletów może być poważnym wyzwaniem. Naukowcy z Tajwanu i USA zainspirowali się budową oka ćmy i opracowali technologię, która może rozwiązać ten problem.

oko ćmy powłoka na wyświetlacze

Fot. JESHOOTS / pixabay.com

To nie pierwszy projekt, w ramach którego naukowcy wzorują się na budowie oka ćmy – wcześniej stało się ono inspiracją dla badaczy Oak Ridge National Laboratory. Obecnie tajwańsko-amerykański zespół odtworzył tę niezwykłą nanostrukturę metodą nadruku cienkiej, sztywnej powłoki na elastycznym podłożu.

Uzyskana w ten sposób powierzchnia ma doskonałe właściwości antyrefleksyjne. Równocześnie otrzymane nanostruktury są sztywne, co sprawia, że nadają się do zastosowania w przypadku ekranów dotykowych. Ponadto charakteryzuje je mały promień wygięcia (8 mm), dzięki czemu mogą być też wykorzystane na wyświetlaczach elastycznych.

Dodatkowo naukowcy wprowadzili pewną modyfikację – zastosowali na otrzymanej nanopowierzchni powłokę fluoroalkilową, która znacznie zwiększa hydrofobowość powierzchni, tak, że kąt zwilżania przekracza 100°. W ten sposób powłoka jest również odporna na zabrudzenia, kurz i odciski palców. I może znacznie ułatwić korzystanie ze smartfonów!

Źródło: european-coatings.com