a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNubiola świętuje 100. urodziny

Nubiola świętuje 100. urodziny

Koncern Nubiola obchodzi właśnie swoje 100. urodziny. W ciągu minionego stulecia firma przeszła nieprawdopodobną drogę – od małego wytwórcy ultramaryny z Barcelony do jednego z największych światowych producentów pigmentów.

Nubiola

W ciągu 100 lat działalności firma Nubiola bardzo się rozwinęła i zdobyła czołową pozycję na rynku wśród producentów pigmentów. Fot. TouTouke (rgbstock.com)

Historia koncernu Nubiola rozpoczęła się w 1914 roku, wraz z budową małej fabryki produkującej ultramarynę do optycznego wybielania tkanin bawełnianych. Ten niebieski pigment przyniósł firmie szczęście – dziś jest ona największym jego producentem na świecie, z czterema ogromnymi zakładami specjalizującymi się w jego produkcji. Prócz tego Nubiola to czołowy wytwórca innych nieorganicznych pigmentów, między innymi tlenków żelaza, zieleni i żółcieni chromowej, wanadanu bizmutu czy inhibitorów korozji.

Lata 40. to kolejny ważny krok w rozwoju firmy – w 1944 r. uruchomiono drugą fabrykę Nubioli, tym razem w hiszpańskim Llodio. Obecnie zakład ten produkuje ultramarynę oraz pigmenty fioletowe i różowe. W 1969 roku doszła fabryka w Kolumbii przeznaczona do produkcji specjalistycznych tlenków żelaza i ferrytów cynku, a w 1992 – w Rumunii, gdzie wytwarzane są pigmenty antykorozyjne i ultramaryna.

Nubiola

Fot. arch. Nubiola

W końcówce XX wieku Nubiola z werwą ruszyła na podbój świata – w 1994 uruchomiła zakład produkcyjny w Indiach, a w 1999 weszła na rynek amerykański. W 2003 roku otwarto tam jej siedzibę w Norcross, w skład której wchodzą biura, centrum techniczne, magazyn i wyspecjalizowana wytwórnia.

Dziś koncern posiada pięć dużych fabryk i dziewięć oddziałów w strategicznych częściach świata, dzięki czemu jest silnym graczem na rynku. Z jego produktów i usług korzystają klienci z 85 krajów. Mimo mocnej pozycji nie spoczywa jednak na laurach – ogłosił właśnie, że w najbliższym czasie zwiększy produkcję ferrytów cynku o 33%. Zapowiada się więc kolejny pracowity rok.

Źródło: pcimag.com