REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowy inhibitor korozji – uwalnianie pod kontrolą

Naukowcy ze Swansea University opracowali nowy inhibitor korozji, który może być wykorzystywany w przemyśle stalowym. Stanowi on cenną alternatywę dla powszechnie stosowanego chromu sześciowartościowego, który już wkrótce zostanie zakazany w Unii Europejskiej.

inhibitor korozji

Fot. Halans / Foter.com / CC BY-NC-SA

Technologia badaczy ze Swansea to cenna propozycja dla wytwórców elementów stalowych, pozwalająca im dostarczyć klientom wyroby spełniające wszelkie kryteria jakości i bezpieczeństwa. To doskonały moment na wprowadzenie do użytku nowego inhibitora korozji – dotychczas stosowany chrom sześciowartościowy od roku 2019 zostanie środkiem zakazanym w krajach Unii Europejskiej.

Kontrolowane uwalnianie

Zespół kierowany przez prof. Gerainta Williamsa opracował materiał i technologię, które pozwalają na inteligentne uwalnianie składnika antykorozyjnego. Dopiero w momencie kiedy na powierzchni pojawiają się agresywne aniony, które mogą zapoczątkować korozję, dochodzi do uwolnienia inhibitora – odbywa się to więc ściśle w zależności od potrzeb.

Produkt był testowany w komorze solnej i sprawdził się tam lepiej niż sześciowartościowy chrom. Ponadto badacze skonstruowali specjalną sondę Kelvina, dzięki której mogli ocenić bezkontaktowo stan metalu pod powłoką. W ten sposób wszystkie badania przebiegały dużo szybciej, w przeciągu ok. 24 godzin, podczas gdy wcześniej niektóre testy zajmowały nawet ponad 500 godzin.

Pierwsze rozmowy z przemysłowcami

Inhibitory korozji są wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu, w tym na konstrukcjach stalowych w budownictwie, w branży lotniczej czy samochodowej. Należy się więc spodziewać, że nowy produkt zostanie przyjęty z entuzjazmem. Technologia badaczy ze Swansea zyskała już zresztą uznanie autorytetów – otrzymała nagrodę Materials Science Venture Prize przyznawaną przez The Worshipful Company of Armourers and Brasiers.

Trwają pierwsze rozmowy z przedstawicielami przemysłu coil coatings, którzy mogliby wykorzystać to rozwiązanie. Sam europejski rynek powłok typu coil coatings jest obecnie wart 3,8 mld €.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA