a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowoczesny ośrodek AkzoNobel w Stanach

Nowoczesny ośrodek AkzoNobel w Stanach

Przeniesienie ośrodka badawczego AkzoNobel w USA kosztowało koncern 10 mln $. Nowy obiekt wykorzystuje jednak najnowsze rozwiązania budowlane, dzięki czemu jest wyjątkowo energooszczędny i przyjazny środowisku.

AkzoNobel

Fot. arch. AkzoNobel

Strongsville Technology Center w Ohio to ośrodek, w którym prowadzone będą badania dotyczące powłok typu coil coating, powlekania ekstruzyjnego oraz powłok opakowaniowych. Obiekt będzie pełnił również funkcję lokalnej siedziby AkzoNobel, dlatego mieścił będzie także pomieszczenia administracyjne.

Koncern zadbał o to, aby obiekt nie szkodził środowisku, już w trakcie budowy – 87% odpadów budowlanych trafiło do recyklingu. Poza tym w roli klejów, farb i powłok podłogowych wykorzystano wyłącznie ekologiczne produkty.

Pod względem wielkości powstały budynek zajmuje tylko 1/3 powierzchni dawnego ośrodka. W porównaniu z poprzednim obiektem, zużywa również tylko 1/3 gazu, prądu i wody. Dzięki tak korzystnym parametrom budynek otrzymał certyfikat LEED.

Starania AkzoNobel doceniły również władze lokalne. Miasto Strongville przyznało mu specjalną nagrodę za innowacje. Doceniono w ten sposób zarówno innowacyjne produkty, które powstają w ośrodku, jak na przykład wolne od szkodliwego bisfenolu A powłoki na puszki napojów, jak i sam nowoczesny zakład.

Źródło: AkzoNobel