Blat kuchenny, który sam się czyści. Czy to możliwe? Kluczem do takiej technologii może być proces odwilżania, który niedawno wzięli pod lupę naukowcy z dwóch brytyjskich uczelni.
Zwilżanie (ang. wetting) i odwilżanie (ang. dewetting) to dwa zasadnicze sposoby poruszania się cieczy na ciałach stałych. Odgrywają kluczową rolę w różnych procesach biologicznych i chemicznych, a także w inżynierii (schnięcie, powlekanie, lubrykacja).
O ile jednak w ostatnim czasie wiele uwagi poświęcano zwilżaniu, m.in. rozwijając intensywnie technologię superhydrofobowości, odwrotny proces, odwilżania, cieszył się dużo mniejszym zainteresowaniem. Podstawowym problemem w jego przypadku były trudności w przypadku badania procesu przejścia jednorodnej warstwy cieczy na powierzchni w pojedyncze makroskopowe krople.
Badacze z Northumbria University oraz Nottingham Trent University podjęli jednak wyzwanie. I udało się. W swojej pracy opisali proces odwilżania – przejście powstałego poprzez dielektroforezę filmu do pojedynczej kropli. Liczne symulacje numeryczne i modele hydrodynamiczne dostarczyły wielu informacji na temat mechanizmu odwilżania.
Obserwacje naukowców mogą być w przyszłości wykorzystane do sterowania całym procesem. A stąd już tylko krok do samooczyszczających się, błyskawicznie schnących kuchennych blatów. Artykuł na ten temat opublikowany został pod tytułem Not spreading in reverse: The dewetting of a liquid film into a single drop w czasopiśmie „Science Advances”.
Źródło: european-coatings.com