a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNowe narzędzie do obliczania śladu węglowego

Nowe narzędzie do obliczania śladu węglowego

Kolejne firmy udoskonalają metody obliczania śladu węglowego swoich produktów. Jeden z koncernów chemicznych ogłosił właśnie opracowanie służącego do tego narzędzia cyfrowego.

Fot. ElisaRiva / pixabay.com

Firma Solvay stworzyła zautomatyzowany system do obliczania śladu węglowego produktu (PCF – ang. product carbon footprint). Parametr ten uwzględnia emisję gazów cieplarnianych w ramach całej drogi produktu, od pozyskania surowca aż po opuszczenie fabryki Solvay.

Zacieśniać i rozwijać kontakty biznesowe

Cyfrowy system, opracowany w oparciu o powszechnie zaaprobowane sposoby obliczania PCF, będzie użytkowany w ramach biznesu Novecare, oferującego rozwiązania dla branży farb i powłok, przemysłowej, rolniczej, gospodarstwa domowego i higieny osobistej. Jak komentuje Mike Radossich, prezes Novecare:

Powstałe narzędzie cyfrowe, zautomatyzowane i wpisujące się w obecne globalne inicjatywy, będzie przez nas wykorzystywane, by zacieśniać i rozwijać kontakty biznesowe. Umożliwi ono nam i naszym klientom podejmowanie świadomych decyzji, które przyczynią się do zredukowania śladu węglowego i napędzać będą innowacje.

Powstały system jest zgodny z wytycznymi normy ISO 14067 oraz dokumentu Product Carbon Footprint Guideline for the Chemical Industry opublikowanego przez inicjatywę Together for Sustainability (TfS). Dzięki temu członkowie TfS mogą uwzględnić obliczony PCF w swoich kalkulacjach w Zakresie 3 (Scope 3) w ramach Greenhouse Gas Protocol – inne pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstwa.

24% do roku 2030

W 2022 roku Solvay zadeklarował redukcję swojej emisji gazów cieplarnianych w Zakresie 3 o 24% do roku 2030 (przyjmując za punkt odniesienia rok 2018). Opracowane właśnie narzędzie cyfrowe jest kolejną inicjatywą podjętą przez firmę na drodze do realizacji tego celu.

Źródło: Solvay