a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowa powłoka zwalcza wirusy jonami metali

Nowa powłoka zwalcza wirusy jonami metali

Izraelscy naukowcy zaproponowali nową powłokę, która oferuje długotrwałą ochronę powierzchni przed wirusami i zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Do walki z drobnoustrojami wykorzystuje ona nanocząstki zawierające jony metali – bezpieczne dla ludzi, zabójcze dla wirusów.

powłoka wirusy jony metali

Członkowie zespołu badawczego, doktorantka Esti Toledo i dr Guillaume Le Saux w laboratorium dra Marka Schvartzmana. Fot. Dani Machlis

Wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19, jest przenoszony między ludźmi przede wszystkim drogą kropelkową. Wiadomo jednak, że także na różnych powierzchniach może pozostać stabilny jeszcze przez kilka dni. Dowodem na to okazały się badania przeprowadzone na statku wycieczkowym Diamond Princess, na którym stwierdzono obecność aktywnych cząstek wirusa nawet 17 dni po ewakuacji.

Biorąc pod uwagę opcję, że wirus może rozprzestrzeniać się także przez zanieczyszczone powierzchnie, należałoby dokładnie sterylizować często dotykane obiekty, takie jak klamki, przyciski w windach czy balustrady w miejscach publicznych, a zwłaszcza w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

Jednak dostępne środki dezynfekujące, bazujące na trującym podchlorynie sodowym lub alkoholu, zapewniają ochronę tylko tymczasowo – dopóki na powierzchni znów nie pojawi się wirus. Naukowcy z Izreala proponują inne podejście.

Jony metali – bezpieczne dla ludzi, zabójcze dla wirusów

Prof. Angel Porgador z Wydziału Mikrobiologii, Immunologii i Genetyki na wydziale Uniwersytetu Ben Guriona oraz dr Mark Schvartzman z Wydziału Inżynierii Materiałów na tej samej uczelni pracują nad nową powłoką o długotrwałym działaniu wirusobójczym. To zasługa bezpiecznych jonów metali w formie nanocząsteczek oraz polimeru o właściwościach antywirusowych i antymikrobowych.

Naukowcy wykorzystali fakt, że niektóre metale są dla wirusów zabójcze, nawet w niewielkich ilościach, zaś dla ludzi pozostają niegroźne. Fakt ten potwierdzili, testując powierzchnie pokryte nanocząsteczkami z udziałem lentiwirusów i ludzkich komórek. Okazało się, że powierzchnie z nanocząsteczkami miedzi silnie hamowały zarażanie komórek ludzkich wirusem. Eksperyment dał nadzieję, ze jony miedzi mogą się okazać skuteczne również w walce z SARS-CoV-2.

Nie tylko koronawirus

Badacze proponują antywirusową powłokę, która może być nanoszona na powierzchnię ręcznie lub natryskowo. Nanocząstki w polimerze umożliwiają kontrolowane uwalnianie jonów metalu na powierzchni, jony zaś eliminują cząstki wirusa, które przylegają do powierzchni. Ponieważ jony uwalniane są bardzo powoli, powłoka pozostaje skuteczna w walce z wirusem przez kilka tygodni lub nawet miesięcy i może zmniejszyć zaraźliwość nawet 10-krotnie. Josh Peleg, dyrektor generalny BGN Technologies, mówi:

Zapotrzebowanie na antywirusowe powłoki gwałtownie wzrosło wraz z wybuchem pandemii, pozostanie jednak wysokie również po jej zakończeniu ze względu na większą świadomość. Nowy produkt będzie skuteczny jako powłoka antywirusowa i antybakteryjna do różnych zastosowań.

Peleg dodał, że powłoka może być wykorzystana do ochrony sprzętu medycznego, ale również w miejscach publicznych, takich jak szkoły, lotniska, środki transportu publicznego czy kina. Nie tylko do walki z SARS-CoV-2, ale również innymi wirusami i bakteriami – podkreśla prof. Angel Porgador.

Nanocząstki nie rdzewieją

Dr Mark Schvartzman z kolei zwraca uwagę na fakt, że w przeciwieństwie do dostępnych metod dezynfekcji nowa powłoka jest groźna dla wirusów, ale całkowicie bezpieczna dla człowieka. I zauważa jeszcze jedną ważną zaletę nanocząstek:

Dotychczas wykorzystanie metali do walki z wirusami było problematyczne ze względu na naturę samych metali – skłonność do oksydacji i korozji. Nanocząstki są rozwiązaniem tych problemów.

Źródło: BGN Technologies