REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Naturalne surowce do farb – zielona rewolucja w Chinach

W Szanghaju odbyło się niedawno spotkanie największych wytwórców surowców dla przemysłu lakierniczego, Green Industrial Coating Asia 2013. Rozmawiano przede wszystkim o promocji surowców pochodzenia biologicznego na rynku farbiarskim.

naturalne surowce

Czy czeka nas ekologiczna rewolucja w Chinach? Fot. craiova (sxc.hu)

Naturalne surowce – tanie i bezpieczne

Na korzyść surowców pochodzenia naturalnego działają zmieniające się jak w kalejdoskopie ceny oleju. Ta niepewna sytuacja powoduje, że surowce na bazie ropy naftowej są coraz droższe, a wytwórcy farb poważnie zastanawiają się nad zastąpieniem ich przyjaznymi środowisku alternatywami. Część firm chemicznych już kilka lat temu rozpoznało potencjał naturalnych surowców, rozpoczęło badania nad nimi i związało z nimi swoją przyszłość. Należą do nich między innymi Bayer MaterialScience, BASF, Allnex i Becker Industrial Coatings.

Co roku dołączają do nich kolejne przedsiębiorstwa. Corbion Purac i Perstorp współpracują przy produkcji kopolimeru kaprolaktonu i laktydu, Bioamber szuka możliwości na rynku chińskim, Ecoat France rozwija się i zdobywa Azję.

Chiny kolebką zielonej rewolucji

To nie przypadek, że ustaleń na temat przyszłości naturalnych surowców dokonano właśnie w Szanghaju. W trakcie panelowej dyskusji większość uczestników spotkania uznało Chiny za doskonałe pole rozwoju dla tych przyjaznych środowisku alternatyw, ponieważ obecnie kraj ten jest największym konsumentem oleju na świecie. Świadomość, że jest nad czym pracować, ma również chiński rząd, o czym świadczy opublikowany na początku 2013 roku program działania związany z „zielonymi surowcami”.

Ruszy masowa produkcja?

Określenie „naturalne surowce” lub „surowce pochodzenia naturalnego” odnosi się do przyjaznych środowisku, otrzymywanych biologicznie (z wykorzystaniem organizmów żywych – na przykład roślin czy bakterii). Metody wytwarzania polilaktydu, kwasu bursztynowego, butanodiolu (BDO) czy kwasów polihydroksylowych (PHA) są już w tym momencie dopracowane i możliwe do zastosowania na wielką skalę, a otrzymywane produkty spełniają wszystkie kryteria jakości i spokojnie mogą konkurować z surowcami na bazie ropy naftowej.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA