a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanosurf – jedna (nano)technologia, różne materiały

Nanosurf – jedna (nano)technologia, różne materiały

Nowoczesne materiały hybrydowe, o których dziś tyle słyszymy, często trudno jednoznacznie sklasyfikować. Łączą cechy tworzyw sztucznych, metalu, ceramiki, szkła i wymagają całkowicie nowych technologii powlekania i metod opisu. Wypracowaniem tych metod zajął się projekt Nanosurf.

Nanosurf

Fot. arch. Aimplas

Nanosurf to inicjatywa jednego z największych instytutów badawczych w Hiszpanii, Aimplas. Zaprosił on do współpracy ośrodki zajmujące się różnymi materiałami – Instituto de Tecnología Cerámica (ITC) specjalizujący się w ceramice, Instituto Tecnológico Metalmecánico (AIMME) ukierunkowany na metale, Technology Institute of Furniture, Wood and Packaging (AIDIMA) skupiający ekspertów od drewna i materiałów opakowaniowych oraz Textile Industry Research Association (AITEX) badający tkaniny.

Materiały hybrydowe i nanotechnologia

Wspólnymi siłami zaangażowane centra mają ustalić podobieństwa między technologiami powlekania i obróbki powierzchni oraz sposobami charakteryzowania różnych podłoży – tworzyw sztucznych, metalu, drewna, tkanin, ceramiki i szkła. Wnioski z tych obserwacji oraz wypracowane metody opisu będzie można wykorzystać w przypadku nowoczesnych materiałów hybrydowych, których właściwości stanowią połączenie cech różnych materiałów.

Opracowane w ramach Nanosurf wspólne technologie powlekania i modyfikacji powierzchni będą w kolejnych latach wdrażane z wykorzystaniem nanotechnologii. Zdaniem badaczy biorących udział w projekcie przyszłość zdecydowanie należeć będzie do nanotechnologii. Daje ona bowiem ogromne możliwości modyfikacji powierzchni, zaś właściwości samego materiału w bardzo dużym stopniu zależą od jego charakterystyki powierzchniowej. Odpowiednia obróbka powierzchni pozwoli uzyskać pożądane cechy tworzywa i zwiększyć jego funkcjonalność.

Podpatrując naturę

Mowa m.in. o licznych rozwiązaniach inspirowanych naturą – nanostrukturach powierzchniowych odtwarzanych na podstawie obserwacji roślin i zwierząt. Jak wiadomo, natura pozostaje dla nas nieprzebranym źródłem pomysłów i inspiracji. Tylko w ostatnim czasie pisaliśmy np. o próbach odwzorowania nanostrukturalnej powierzchni piór ptaków, gwarantującej wieczny kolor, o superhydrofobowym ukształtowaniu podłoża na wzór powierzchni łapy gekona czy antyrefleksyjnych warstwach wzorowanych na oku ćmy. Metody wypracowane przez Nanosurf z pewnością ułatwią wdrażanie podobnych rozwiązań.

Projekt Nanosurf finansowany jest przez Valencian Centre of Business Competititveness (IVACE) w oparciu o fundusz European Regional Development Fund (FEDER).

Źródło: european-coatings.com