REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanosurf – jedna (nano)technologia, różne materiały

Nowoczesne materiały hybrydowe, o których dziś tyle słyszymy, często trudno jednoznacznie sklasyfikować. Łączą cechy tworzyw sztucznych, metalu, ceramiki, szkła i wymagają całkowicie nowych technologii powlekania i metod opisu. Wypracowaniem tych metod zajął się projekt Nanosurf.

Nanosurf

Fot. arch. Aimplas

Nanosurf to inicjatywa jednego z największych instytutów badawczych w Hiszpanii, Aimplas. Zaprosił on do współpracy ośrodki zajmujące się różnymi materiałami – Instituto de Tecnología Cerámica (ITC) specjalizujący się w ceramice, Instituto Tecnológico Metalmecánico (AIMME) ukierunkowany na metale, Technology Institute of Furniture, Wood and Packaging (AIDIMA) skupiający ekspertów od drewna i materiałów opakowaniowych oraz Textile Industry Research Association (AITEX) badający tkaniny.

Materiały hybrydowe i nanotechnologia

Wspólnymi siłami zaangażowane centra mają ustalić podobieństwa między technologiami powlekania i obróbki powierzchni oraz sposobami charakteryzowania różnych podłoży – tworzyw sztucznych, metalu, drewna, tkanin, ceramiki i szkła. Wnioski z tych obserwacji oraz wypracowane metody opisu będzie można wykorzystać w przypadku nowoczesnych materiałów hybrydowych, których właściwości stanowią połączenie cech różnych materiałów.

Opracowane w ramach Nanosurf wspólne technologie powlekania i modyfikacji powierzchni będą w kolejnych latach wdrażane z wykorzystaniem nanotechnologii. Zdaniem badaczy biorących udział w projekcie przyszłość zdecydowanie należeć będzie do nanotechnologii. Daje ona bowiem ogromne możliwości modyfikacji powierzchni, zaś właściwości samego materiału w bardzo dużym stopniu zależą od jego charakterystyki powierzchniowej. Odpowiednia obróbka powierzchni pozwoli uzyskać pożądane cechy tworzywa i zwiększyć jego funkcjonalność.

Podpatrując naturę

Mowa m.in. o licznych rozwiązaniach inspirowanych naturą – nanostrukturach powierzchniowych odtwarzanych na podstawie obserwacji roślin i zwierząt. Jak wiadomo, natura pozostaje dla nas nieprzebranym źródłem pomysłów i inspiracji. Tylko w ostatnim czasie pisaliśmy np. o próbach odwzorowania nanostrukturalnej powierzchni piór ptaków, gwarantującej wieczny kolor, o superhydrofobowym ukształtowaniu podłoża na wzór powierzchni łapy gekona czy antyrefleksyjnych warstwach wzorowanych na oku ćmy. Metody wypracowane przez Nanosurf z pewnością ułatwią wdrażanie podobnych rozwiązań.

Projekt Nanosurf finansowany jest przez Valencian Centre of Business Competititveness (IVACE) w oparciu o fundusz European Regional Development Fund (FEDER).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA