a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanopowłoki tytanowe o kontrolowanej grubości

Nanopowłoki tytanowe o kontrolowanej grubości

Naukowcy z Iranu opracowali metodę otrzymywania nanopowłok tytanowych, która pozwala na kontrolowanie grubości powstałej warstwy.

nanopowłoki tytanowe

Zwiększając ilość wody i koncentrację alkoholanu w zolu można zwiększyć grubość otrzymanej powłoki tytanowej. Fot. ilco (sxc.hu)

Technika, jaką wykorzystali badacze z Teheranu w swoim eksperymencie, to połączenie metody zol-żel i elektroforezy. Stosując ją można otrzymać funkcjonalne powłoki ceramiczne wykorzystywane szeroko w przemyśle elektronicznym i optycznym (w tym w branży fotowoltaicznej).

Grubość powłoki kontrolować można zmieniając parametry zolu tytanowego. Okazało się, że im szybciej zachodzi hydroliza tego zolu, tym szybciej materiał gromadzi się na podłożu, a więc powstała warstwa jest grubsza. Tempo hydrolizy można natomiast zwiększyć dzięki większej ilości wody oraz alkoholanu – substratów reakcji.

Ostateczny wniosek jest więc taki, że formuły opisujące reakcje chemiczne mogą być przydatnym narzędziem przy otrzymywaniu funkcjonalnych powłok i kontrolowaniu ich parametrów. Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Ceramics International.

Źródło: pcimag.com