a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanopowłoki – metodologia badań

Nanopowłoki – metodologia badań

Nanotechnologie stały się dziś chlebem powszednim nowoczesnego przemysłu. Jak twierdzą jednak naukowcy z The Welding Institute w Cambridge, ich wykorzystanie wciąż jest ograniczone z powodu braku odpowiedniej metodologii pomiarowej. W swojej pracy prezentują własną propozycję metodologii.

nanopowłoki

Maksymalne wykorzystanie możliwości nanomateriałów jest możliwe tylko wtedy, jeżeli – przy pomocy odpowiednich narzędzi pomiarowych – poznamy całkowicie ich strukturę oraz relację między skalą nano a mikro. Fot. SandiaLabs / Foter.com / CC-BY-NC-ND

Jednym z podstawowych problemów jeśli chodzi o nanopowłoki jest ich niewystarczająca wytrzymałość. Aby ją poprawić konieczne jest dogłębne poznanie i zrozumienie struktury nanomateriałów oraz jej wpływu na właściwości w skali makro. To zaś nie jest możliwe bez standaryzowanych metod pomiarowych.

W swojej pracy naukowcy z TWI skupiają się na potencjalnych możliwościach nanopowłok, które moglibyśmy wykorzystać mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Proponują także pewien model metodologii pomiarowej. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie Solid State Physics.

Źródło: european-coatings.com