REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

6 pytań, które pomogą ci wybrać farbę

Jeśli myśl o wyborze farby jeży ci włosy na głowie, może pocieszy cię, że nie jesteś sam. Przy dzisiejszym asortymencie to naprawdę nie lada wyzwanie! Zanim jednak zaczniesz sobie rwać włosy z głowy lub machniesz ręką na malowanie, przeczytaj poniższych sześć pytań. Choć wydają się banalne, mogą ci bardzo pomóc.

farba

Fot. Paint Quality Institute

1. Jak bardzo przeszkadza ci zapach farby?
Jeśli go nie znosisz, jedynym słusznym wyborem są wodorozcieńczalne farby lateksowe, które w porównaniu z farbami olejnymi są praktycznie bezwonne. Dodatkową ich zaletą jest to, że łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybierają je zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

2. Czy pomieszczenie, które zamierzasz pomalować, jest często używane?
W pomieszczeniu, które tętni życiem – salonie, kuchni, przedpokoju – ściany i stolarka są bardzo narażone na uszkodzenie i zanieczyszczenie. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest farba o wysokim połysku lub półpołysku, która jest bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza w czyszczeniu. Jeśli natomiast zamierzasz malować rzadko używany pokój, na przykład gościnny, wybierz farbę o dowolnym stopniu połysku.

3. Jaką chcesz stworzyć atmosferę?
Jeśli zależy ci, żeby w pokoju było przytulnie, wybierz ciepły odcień, taki jak żółty, pomarańczowy albo czerwony. Jeśli chcesz stworzyć luźny, nowoczesny nastrój, lepiej zdecyduj się na orzeźwiający kolor niebieski lub zielony.

4. Czy chcesz optycznie powiększyć (lub pomniejszyć) pomieszczenie?
Jeśli wydaje ci się, że twój pokój jest ciasny i zagracony (lub, przeciwnie, sprawia wrażenie ogromnego i pustego), wykorzystaj działanie kolorów. Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze, a ciemne optycznie je zmniejszają i dodają im przytulności.

5. Jak często przemalowujesz mieszkanie?
Jeśli za pędzel chwytasz niechętnie i rzadko, wybierz farbę lepszej jakości, na tyle trwałą, żeby nawet po kilku latach prezentowała się dobrze. W takiej sytuacji najprościej będzie pomalować ściany 100% akrylową farbą lateksową.

6. Jak wiele czasu możesz i chcesz poświęcić na ten projekt?
Jeśli masz ograniczone możliwości czasowe, wybierz farbę typu „paint and primer”, dwa w jednym – podkład + farba nawierzchniowa. Możliwość pominięcia etapu nanoszenia farby podkładowej to duża oszczędność czasu!

Jeśli odpowiesz na te sześć pytań – połowa kłopotu z wyborem za tobą. Pozostaje chyba najtrudniejsze – zdecydować się na konkretny odcień, ale to już temat na osobny artykuł…

Źródło: Paint Quality Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA