a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajzimniejsza biel chłodzi budynki i podbija muzea

Najzimniejsza biel chłodzi budynki i podbija muzea

Była już najczarniejsza farba na świecie, przyszedł czas na najbielszą. Biała farba o ekstremalnie wysokim współczynniku odbicia promieniowania słonecznego jest nie tylko bardzo efektowna, ale i może pomóc w walce ze zmianami klimatu.

najzimniejsza biel The Coolest White

Fot. Elad Sarig

Ekstremalnie odbijająca biała farba opracowana została przez UNStudio z Amsterdamu oraz szwajcarską firmę Monopol Colors. Nazwano ją „The Coolest White”, co w języku angielskim ma podwójne znaczenie – „najzimniejsza biel”, a zarazem „najfajniejsza”.

Czas życia budynku dłuższy o 30 lat

Jeśli chodzi o procent promieniowania odbijanego przez powierzchnię, farba „The Coolest White” nie ma sobie równych. Wartość TSR (ang. Total Solar Reflectance – całkowity współczynnik odbicia promieniowania słonecznego) w skali od 1 do 100 wynosi dla niej ponad 80, a więc o 5-10 punktów więcej niż w przypadku farb białych oraz 45-65 punktów więcej niż dla powłok w kolorach ciemnych. Tak wysoki współczynnik odbicia to zasługa nowoczesnej technologii fluoropolimerowej.

Jakie to ma znaczenie? Otóż powłoka o takich właściwościach pochłania bardzo mało promieniowania cieplnego, dzięki czemu powierzchnia się nie nagrzewa. Według twórców sama farba pozwala wydłużyć w ten sposób czas życia budynku miejskiego o 30 lat. Równocześnie przyczynia się do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła oraz ogranicza ilość energii potrzebną do schłodzenia budynku od wewnątrz.

Technologia prosta, a zaawansowana

Jak mówi Ben van Berkel, główny architekt UNStudio, w pewnym momencie jego zespół doszedł do wniosku, że brakuje mu tego typu technologii:

Technologii, która byłaby prosta, a zarazem zaawansowana, użyteczna społecznie, ale i z korzystająca z osiągnięć nauki. Technologii, która pozwoliłaby nam przyczynić się do rozwiązania jednego z najpoważniejszych problemów dzisiejszego świata: zmian klimatycznych.

Van Berkel dodaje, że on i jego zespół czują się odpowiedzialni za środowisko miejskie, w którym żyjemy. Jego zdaniem architekci muszą dziś współpracować z innymi branżami, by opracować technologie, które ograniczą wykorzystanie energii oraz stworzą zdrowsze miasta i budynki.

Estetyka i ekologia

Farba opracowana przez holendersko-szwajcarski zespół została bohaterką wystawy State of Extremes z okazji dziesięciolecia izraelskiego Design Museum Holon. Zaprezentowany tam model jest wykonany z białych i czarnych brył, imitujących budynki. Dzięki kamerom termowizyjnym zwiedzający mogą zobaczyć, jak bardzo różni się temperatura na powierzchniach pokrytych różnymi farbami.

Eksponat – który pokazuje, że farba jest nie tylko ważnym elementem estetycznym, ale również może być naszym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu – można oglądać na wystawie jeszcze do 9 maja.

Przypomnijmy, że z kolei najczarniejsza farba na świecie, pochłaniająca niemal całe promieniowanie, jakie do niej dociera, nosi nazwę Vantablack. Prawa do tego materiału kupił brytyjski artysta sir Anish Kapoor, co wzbudziło spore kontrowersje w środowisku artystycznym.

Źródło: paintsquare.com