REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Największy mural historyczny w Europie

W Legionowie powstał największy mural historyczny w Europie. Jego pomysłodawcą i wykonawcą jest artysta Rafał Roskowiński, a do wykonania malowidła wykorzystano farby marki Primacol. Oficjalne odsłonięcie muralu już w najbliższy czwartek 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości.

mural historyczny Legionowo

Fot. GregoryFotografik / Facebook.com

Imponujący mural powstał na murze otaczającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie. 750 metrów długości, 3 metry wysokości i powierzchnia ponad 2000 m² – to największy mural historyczny w Europie, a być może i na świecie. Pomysł wyszedł od artysty Rafała Roskowińskiego, który również zrealizował cały projekt.

Malowidło przedstawia 100 największych zwycięskich bitew w historii kraju – od czasów Mieszka I aż po współczesne misje pokojowe wojsk polskich. Twórca dzieła zadbał o to, aby wszelkie historyczne detale, takie jak mundury czy rodzaj broni, były odtworzone jak najbardziej wiernie. Mural utrzymany jest w styl komiksowy, dzięki czemu łączy historię z nowoczesną formą i przemawia również do młodszych odbiorców.

Cały proces malowania trwał kilka tygodni – prace rozpoczęły się 12 września. Ich postęp artysta relacjonował na specjalnym kanale 750 metrów chwały w serwisie YouTube.

mural historyczny Legionowo

Fot. arch. Primacol

Do zrealizowania tego niełatwego zadania wykorzystano farby marki Primacol, należącej do firmy Unicell Poland – partnera przedsięwzięcia. Artysta podkreślił, że produkty marki Primacol doskonałe sprawdziły się w trudnych warunkach atmosferycznych, w jakich powstawało malowidło. Projekt powstał również przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Miasta Legionowa.

Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano już na najbliższy czwartek, 10 listopada, na godz. 14:00. Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. biwak wojskowy, poczęstunek grochówką oraz pokaz pojazdów wojskowych. Twórca malowidła będzie natomiast osobiście prezentował poszczególne motywy przedstawione na jego dziele oraz opowiadał o powstawaniu muralu. Zapraszamy!

Źródło: Unicell Poland, YouTube

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA