a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiNajwiększy mural historyczny w Europie

Największy mural historyczny w Europie

W Legionowie powstał największy mural historyczny w Europie. Jego pomysłodawcą i wykonawcą jest artysta Rafał Roskowiński, a do wykonania malowidła wykorzystano farby marki Primacol. Oficjalne odsłonięcie muralu już w najbliższy czwartek 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości.

mural historyczny Legionowo

Fot. GregoryFotografik / Facebook.com

Imponujący mural powstał na murze otaczającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie. 750 metrów długości, 3 metry wysokości i powierzchnia ponad 2000 m² – to największy mural historyczny w Europie, a być może i na świecie. Pomysł wyszedł od artysty Rafała Roskowińskiego, który również zrealizował cały projekt.

Malowidło przedstawia 100 największych zwycięskich bitew w historii kraju – od czasów Mieszka I aż po współczesne misje pokojowe wojsk polskich. Twórca dzieła zadbał o to, aby wszelkie historyczne detale, takie jak mundury czy rodzaj broni, były odtworzone jak najbardziej wiernie. Mural utrzymany jest w styl komiksowy, dzięki czemu łączy historię z nowoczesną formą i przemawia również do młodszych odbiorców.

Cały proces malowania trwał kilka tygodni – prace rozpoczęły się 12 września. Ich postęp artysta relacjonował na specjalnym kanale 750 metrów chwały w serwisie YouTube.

mural historyczny Legionowo

Fot. arch. Primacol

Do zrealizowania tego niełatwego zadania wykorzystano farby marki Primacol, należącej do firmy Unicell Poland – partnera przedsięwzięcia. Artysta podkreślił, że produkty marki Primacol doskonałe sprawdziły się w trudnych warunkach atmosferycznych, w jakich powstawało malowidło. Projekt powstał również przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Miasta Legionowa.

Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano już na najbliższy czwartek, 10 listopada, na godz. 14:00. Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. biwak wojskowy, poczęstunek grochówką oraz pokaz pojazdów wojskowych. Twórca malowidła będzie natomiast osobiście prezentował poszczególne motywy przedstawione na jego dziele oraz opowiadał o powstawaniu muralu. Zapraszamy!

Źródło: Unicell Poland, YouTube