a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbBez kategoriiNajpotężniejsza turbina pływowa z farbami Hempel

Najpotężniejsza turbina pływowa z farbami Hempel

Orbital O2 to najpotężniejsza na świecie turbina, wykorzystująca energię pływów. Do jej zabezpieczenia posłużyły farby Hempel, w tym przeciwporostowa powłoka z linii Hempaguard.

Hempel turbina pływowa Orbital O2

Fot. arch. Hempel

Turbina zainstalowana została w jednostce European Marine Energy Centre (EMEC) w rejonie Orkadów, u wybrzeży Szkocji. W miejscu tym, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego, prądy pływowe potrafią osiągnąć prędkość ponad czterech metrów na sekundę, co czyni je jednymi z najsilniejszych na świecie.

2 MW czystej energii

Instalacja O2 składa się z dwóch turbin, które są w stanie dostarczyć 2 MW czystej, zielonej energii. Oznacza to, że O2 może zaopatrzyć w energię około 2000 brytyjskich domów. Jak komentuje Nick Frowen, dyrektor zarządzający brytyjskiego oddziału Hempel:

Jesteśmy dumni z naszego udziału w instalacji O2 – przełomowym projekcie, dzięki któremu prądy pływowe mogą stać się cennym źródłem energii w Wielkiej Brytanii i na morzu. Dostrzegamy ogromny potencjał we wspieraniu klientów takich jak Orbital, kierując razem świat na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

Hempel turbina pływowa Orbital O2

Fot. arch. Hempel

Również Andrew Scott, dyrektor generalny Orbitalu, podkreślił, jak ważna dla jego firmy jest współpraca z koncernem Hempel. Jak mówi, rozwijając swoje pionierskie technologie z zakresu energetyki Orbital silnie polega na swoich dostawcach.

Farba przeciwporostowa na łopatki turbin

Hempel jest zaangażowany w projekt od roku 2015, kiedy to powstał prototyp turbiny, SR2000. Producent dostarczył na potrzeby projektu wysokiej jakości powłoki antykorozyjne oraz farbę Hempaguard X7 do zabezpieczenia łopatek turbin. Ta ostatnia skutecznie zapobiega porastaniu łopatek, dzięki czemu mogą one dłużej pracować z taką samą wydajnością.

Źródło: Hempel

Dowiedz się więcej o firmie