Prace nad rozwiązaniami usprawniającymi walkę z wirusami trwają. Własną powłokę antywirusową opracowują właśnie naukowcy z Northumbria University w Newcastle w Wielkiej Brytanii – to nowego typu powłoka superhydrofobowa.

Powłoka pomoże zabezpieczyć często dotykane powierzchnie, na przykład w środkach transportu publicznego.
Fot. PublicDomainArchive / pixabay.com
Badania na Northumbria University prowadzone są na zlecenie jednostki Defence and Security Accelerator (DASA), podlegającej brytyjskiemu Ministerstwu Obrony. Nowy typ wielofunkcyjnej powłoki antywirusowej ma być elementem systemu bioobronności kraju, kluczowego w sytuacjach kryzysowych takich jak obecna pandemia COVID-19.
Powłoka antywirusowa inna niż wszystkie
Pomysł badaczy z Northumbria University, rozwijany we współpracy z Defence Science and Technology Laboratory, to powłoka superhydrofobowa. Jak zapewniają twórcy, ich powłoka jest wolna od częstych niedoskonałości powłok superhydrofobowych – nie uwalnia do środowiska niepożądanych substancji, jest trwała oraz łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu.
Dzięki sfinansowaniu badań przez DASA naukowcy będą mogli w kompleksowy sposób sprawdzić możliwości powłoki oraz jej właściwości na różnych podłożach. Liczą, że w przyszłości ich technologia znajdzie zastosowanie na często dotykanych powierzchniach, takich jak poręcze w środkach transportu publicznego, wózki szpitalne czy obszary sklepowych kas, a także na klamkach drzwi czy bateriach łazienkowych.
Na potrzeby tej i przyszłych pandemii
Powłoki antywirusowe ułatwiają walkę z pandemią i późniejszy powrót do normalności, ale ich opracowanie to pewne wyzwanie – muszą nie tylko skutecznie zwalczać wirusy, ale i charakteryzować się stabilnością i trwałością w warunkach codziennego użytkowania. Jak mówi dr Matt Unthank, szef zespołu pracującego nad nową powłoką:
To nie to samo, co zwalczanie wirusów w laboratorium. Nowe powłoki i techniki obróbki powierzchni muszą być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu, uniwersalne pod względem aplikacji, bezpieczne i niekosztowne. Celem naszych badań jest zbadanie tych możliwości i opracowanie powłoki na potrzeby obecnej i przyszłych pandemii.
Powłoki antywirusowe działają, unieszkodliwiając wirusy w momencie kontaktu. Możemy je podzielić na dwie grupy – powłoki stopniowo uwalniające środki wirusobójcze oraz powłoki, które mają permanentną zdolność niszczenia wirusów na powierzchni.
Opracowywana właśnie powłoka nie będzie uwalniać do środowiska szkodliwych substancji. Ma ona mieć działanie biobójcze, a równocześnie hydrofobowe, i będzie przeznaczona do zastosowania na różnych powierzchniach – w tym na tkaninach i tworzywach sztucznych.
Cenna superhydrofobowość
Kluczową funkcjonalnością technologii z Northumbria University jest jej superhydrofobowość. To dzięki niej powłoka jest bardzo łatwa w czyszczeniu, co ma ogromne znaczenie – zanieczyszczenia na powierzchni osłabiają działanie antywirusowe, utrzymywana w czystości powłoka jest więc również skuteczniejsza w walce z groźnymi drobnoustrojami.
Źródło: Northumbria University