a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajlepsze wyniki w historii firmy

Najlepsze wyniki w historii firmy

Większa produkcja, podniesienie cen i umiejętne zarządzanie kosztami – to wszystko sprawiło, że z rynkowych trudności, z jakimi mierzyć musieli się w tym roku wszyscy producenci farb, Jotun wyszedł obronną ręką.

Zarząd Jotun. Pierwszy od lewej – prezes i dyrektor generalny, Morten Fon. Fot. arch. Jotun

Przychody operacyjne norweskiego koncernu za rok 2022 wyniosły 27,858 mld NOK, w stosunku do roku poprzedniego wzrosły więc o 22%. Z kolei zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 3,737 mld NOK, co oznacza wzrost o 19%.

Najlepsze wyniki w historii firmy

Jotun poradził sobie dobrze w minionym – pełnym wyzwań – roku dzięki zwiększeniu produkcji, podniesieniu cen oraz dobremu zarządzaniu kosztami. Korzystne były również efekty walutowe. Jak komentuje prezes i dyrektor generalny firmy, Morten Fon:

2022 był dla Jotun rokiem burzliwym i pełnym wyzwań. Mimo wszystkiego, co działo się wokół nas, pozyskaliśmy udziały na rynku w wielu obszarach. Silny rozwój, kompetentni pracownicy oraz dobra kontrola kosztów zapewniły nam rekordową sprzedaż i najlepsze wyniki w historii firmy.

Sukces finansowy koncernu to przede wszystkim zasługa oddziału Marine Coatings, co jest związane zarówno ze wzrostem liczby budowanych statków, jak i zapotrzebowaniem na konserwację. Zadowalającą sprzedaż odnotował również oddział Protective Coatings. Farby dekoracyjne sprzedawały się dobrze na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej, co zrekompensowało słabą sprzedaż na rynku skandynawskim.

Dobra pozycja do rozwoju w 2023

Jako firma działająca na wszystkich kontynentach Jotun jest oczywiście narażony na niekorzystne czynniki makroekonomiczne i geopolityczne. Zarząd nie ukrywa, że początek roku 2023 był trudny. Morten Fon dodaje jednak:

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na perspektywy branży farbiarskiej, ale Jotun wszedł w rok 2023 w dobrym tempie. Mamy solidną strukturę organizacyjną z silną kulturą korporacyjną i jesteśmy w dogodnym położeniu do dalszego rozwoju.

Mimo trudności na rynku koncern nadal realizuje swój plan inwestycyjny. W roku 2022 otworzył nowe fabryki w Katarze, Pakistanie i Bangladeszu. Uruchomił również regionalne biuro oraz centrum rozwojowo-badawcze w Dubaju.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie