a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneMilionowa pomoc producentów w walce z pandemią

Milionowa pomoc producentów w walce z pandemią

Walka z koronawirusem trwa, a producenci farb i powłok robią co mogą, by pomóc. Między innymi – produkując i przekazując szpitalom jeden z najbardziej deficytowych dziś towarów, czyli środki do dezynfekcji.

producenci farb pandemia koronawirus

Fot. Engin_Akyurt / pixabay.com

Poważnym problemem jest dziś deficyt aktywnych substancji używanych jako składniki środków dezynfekcyjnych. Chodzi przede wszystkim o izopropanol, 1-propanol i etanol.

ECHA we współpracy z Komisją Europejską pracują obecnie nad specjalnymi rozporządzeniami, które pomogą państwom członkowskim uzyskać lepszy dostęp do środków dezynfekcyjnych tak szybko jak to możliwe. Ale również producenci ze swojej strony robią co mogą, by rozwiązać problem środków do dezynfekcji. Przykłady podobnej pomocy w walce z koronawirusem wymienia portal European Coatings.

Allnex, Clariant i BASF na rzecz niemieckich szpitali

DFG-Bonitas, największa niemiecka firma świadcząca opiekę ambulatoryjną, zgłosiła, że pilnie potrzebuje 3600 litrów środka do odkażania rąk miesięcznie. Na apel szybko odpowiedział Allnex. W Bawarii wsparciem służy także Clariant, który przekazuje tamtejszym szpitalom 2 mln litrów środków dezynfekcyjnych miesięcznie, oraz firma Mipa.

W Niemczech pomaga również BASF – w ramach swojej kampanii „Helping Hands” firma nie tylko produkuje i przekazuje szpitalom środki dezynfekcyjne, ale również ofiaruje im maski ochronne. Koncern bezpłatnie przekazuje również środek do odkażania dłoni szpitalom w stanach New Jersey i Nowy Jork.

Wsparcie w Austrii, Włoszech i Szwecji

Z kolei Adler na początku kwietnia rozpoczął produkcję wysokiej jakości środków dezynfekcyjnych w swoim zakładzie w Schwaz w Austrii. Kilka tysięcy litrów zostało już rozesłane. Firma zamierza podarować domom opieki społecznej i instytucjom socjalnym w Schwaz dwie tony tego typu produktów.

W ramach kampanii Helping Hands koncern BASF przekazał niemieckim szpitalom środki dezynfekcyjne i ponad 100 mln masek ochronnych. Fot. arch. BASF

W ramach kampanii Helping Hands koncern BASF przekazał niemieckim szpitalom środki dezynfekcyjne i ponad 100 mln masek ochronnych. Fot. arch. BASF

Grupa ICA wspomaga szpitale we Włoszech. Do tego pory firma przekazała ponad tysiąc opakowań żelu i spreju odkażającego na rzecz placówki Asur Marche Area Vasta 3. Jeszcze więcej środków do dezynfekcji powędrowało do szpitali w gminie Fermo.

Firma Perstorp rozpoczęła natomiast wielkoskalową produkcję środków do odkażania rąk oraz do dezynfekcji powierzchni na potrzeby służby zdrowia w Szwecji. Produkuje obecnie 2 mln litrów tego typu środków miesięcznie.

Dezynfekcja i surowce do produkcji sprzętu

Oddział Teknos Feyco w Lichtensteinie również postanowił aktywnie włączyć się w walkę z koronawirusem. Firma rozpoczęła produkcję własnego środka do dezynfekcji, który w cenie równej kosztom produkcji sprzedaje firmom i instytucjom w regionie.

We Francji natomiast z pomocą przychodzi Arkema. By dostarczyć francuskim szpitalom tak potrzebne środki dezynfekcyjne, firma uruchomiła swoją pilotażową linię produkcyjną niedaleko Lyonu. Zgodnie z zapewnieniami producenta co tydzień schodzi z niej 20 ton tak cennego obecnie płynu.

Swoimi produktami służy też koncern Covestro. Firma dostarcza surowce do produkcji sprzętu medycznego, okularów ochronnych dla personelu medycznego i materaców na szpitalne łóżka. Są one dostarczane do ośrodków zdrowia w pobliżu fabryk w wielu krajach.

Polscy producenci też pomagają

Także polskie firmy nie pozostają obojętne w walce z pandemią. Firma Alventa, wytwórca środków chemicznych stosowanych również do produkcji farb, przekazała setki litrów płynu higienicznego do rąk i innych środków czyszczących na rzecz szpitali w Krakowie i Chrzanowie. Unicell Poland, właściciel marki farb Primacol, podarował dwóm szpitalom na Podlasiu 400 litrów płynu dezynfekcyjnego oraz 1000 masek ochronnych.

Dużą hojnością wykazał się również największy polski producent farb, firma Śnieżka. Przekazała ona szpitalom w Dębicy, Łańcucie i Rzeszowie wsparcie o łącznej wartości ponad milion złotych. W ramach pomocy podarowała 17 tys. masek i półmasek medycznych, ponad 3,8 tys. kombinezonów, a także gogle, osłony twarzy, fartuchy, czepki i ochraniacze na buty.

Źródło: european-coatings.com, BASF, Arkema, Alventa, Śnieżka