REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby przemysłowe jako make-up figurek filmowych

Jasna sprawa, że dla budownictwa, wystroju wnętrz czy motoryzacji farby są bardzo ważne. Są jednak i obszary zastosowań, w których nie do końca uświadamiamy sobie ich obecność i znaczenie. Rąbka tajemnicy uchyliła ostatnio brytyjska firma HMG Paints, której produkty posłużyły do pomalowania figurek-postaci z filmu „Piraci!”, animowanego hitu ubiegłego roku.

Film opowiada o barwnej pirackiej załodze na czele z Kapitanem, który mimo najszczerszych chęci ma poważne trudności z wcieleniem się w rolę postrachu mórz. Niestrudzenie jednak dąży do pokonania swych dwóch największych rywali – Czarnego Bellamiego i Cutlass Liz – oraz zgarnięcia nagrody Pirata Roku. Wśród postaci pojawiających się w filmie znajdują się również królowa Wiktoria oraz… Karol Darwin.

Prace nad filmem rozpoczęły się w 2007 roku, i już na ich najwcześniejszym etapie nawiązana została współpraca między HMG a studiem Aardman Animations. Farby dostarczone przez firmę wykorzystane zostały przez 70 modelarzy, którzy przy pomocy produktów HMG tchnęli życie w około 250 figurek powstałych w trakcie kręcenia animacji.

Farby wykorzystane zostały przede wszystkim do pomalowania głów oraz ust postaci. Aby stworzyć w filmie iluzję poruszania ustami w trakcie wypowiedzi, filmowcy wykorzystują dużą liczbę modeli (warg, zębów i języka) w różnych kształtach, które są szybko zamieniane. Modele te są najpierw generowane komputerowo, a następnie drukowane na żywicy metodą Rapid Prototyping 3D. Po odpowiednim ukształtowaniu pokrywa się je farbą.

Jest to nietypowe zastosowanie, wymagające zwłaszcza dużej elastyczności, wytrzymałości i żywego koloru. Jednoskładnikowa farba winylowo-akrylowa PVC94, która tworzy sprężystą powłokę świetnie przylegającą do tworzyw sztucznych, okazała się strzałem w dziesiątkę. Prócz tego wykorzystano również wodorozcieńczalne produkty akrylowe z linii LMP.

Obydwie strony bardzo chwaliły sobie wzajemną współpracę. Pierwszorzędne produkty od HMG, dostępne w ponad 150 tysiącach odcieni, spisały się na medal i miały duży udział w ostatecznym efekcie wizualnym. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych widzów żywe i pobudzające wyobraźnię kolory są bardzo ważne, a przecież to właśnie oni są głównymi adresatami animacji.

Źródło: HMG Paints

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA