a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychFarby przemysłowe jako make-up figurek filmowych

Farby przemysłowe jako make-up figurek filmowych

Jasna sprawa, że dla budownictwa, wystroju wnętrz czy motoryzacji farby są bardzo ważne. Są jednak i obszary zastosowań, w których nie do końca uświadamiamy sobie ich obecność i znaczenie. Rąbka tajemnicy uchyliła ostatnio brytyjska firma HMG Paints, której produkty posłużyły do pomalowania figurek-postaci z filmu „Piraci!”, animowanego hitu ubiegłego roku.

Film opowiada o barwnej pirackiej załodze na czele z Kapitanem, który mimo najszczerszych chęci ma poważne trudności z wcieleniem się w rolę postrachu mórz. Niestrudzenie jednak dąży do pokonania swych dwóch największych rywali – Czarnego Bellamiego i Cutlass Liz – oraz zgarnięcia nagrody Pirata Roku. Wśród postaci pojawiających się w filmie znajdują się również królowa Wiktoria oraz… Karol Darwin.

Prace nad filmem rozpoczęły się w 2007 roku, i już na ich najwcześniejszym etapie nawiązana została współpraca między HMG a studiem Aardman Animations. Farby dostarczone przez firmę wykorzystane zostały przez 70 modelarzy, którzy przy pomocy produktów HMG tchnęli życie w około 250 figurek powstałych w trakcie kręcenia animacji.

Farby wykorzystane zostały przede wszystkim do pomalowania głów oraz ust postaci. Aby stworzyć w filmie iluzję poruszania ustami w trakcie wypowiedzi, filmowcy wykorzystują dużą liczbę modeli (warg, zębów i języka) w różnych kształtach, które są szybko zamieniane. Modele te są najpierw generowane komputerowo, a następnie drukowane na żywicy metodą Rapid Prototyping 3D. Po odpowiednim ukształtowaniu pokrywa się je farbą.

Jest to nietypowe zastosowanie, wymagające zwłaszcza dużej elastyczności, wytrzymałości i żywego koloru. Jednoskładnikowa farba winylowo-akrylowa PVC94, która tworzy sprężystą powłokę świetnie przylegającą do tworzyw sztucznych, okazała się strzałem w dziesiątkę. Prócz tego wykorzystano również wodorozcieńczalne produkty akrylowe z linii LMP.

Obydwie strony bardzo chwaliły sobie wzajemną współpracę. Pierwszorzędne produkty od HMG, dostępne w ponad 150 tysiącach odcieni, spisały się na medal i miały duży udział w ostatecznym efekcie wizualnym. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych widzów żywe i pobudzające wyobraźnię kolory są bardzo ważne, a przecież to właśnie oni są głównymi adresatami animacji.

Źródło: HMG Paints