Lakier opracowany przez europejski koncern doczekał się prestiżowej nagrody Red Dot przyznawanej w dziedzinie designu. Jurorzy docenili nie tylko estetykę, ale również innowacyjny, przyjaźniejszy środowisku sposób uzyskania niezwykłego odcienia.
Opracowany przez oddział BASF Coatings odcień Zenomenon zdobył prestiżową nagrodę Red Dot. To jedyne wyróżnienie w ramach tegorocznych nagród przyznane za lakier samochodowy.
Polimery zamiast klasycznych pigmentów
Innowacyjna technologia i wyjątkowa estetyka lakieru zrobiła wrażenie na jurorach nagrody Red Dot w kategorii Materials and Surfaces. Jak komentuje Mark Gutjahr, globalny dyrektor działu Automotive Color Design w BASF:
Wyróżnienie statuetką Red Dot za design produktowy ma dla nas szczególne znaczenie – zwłaszcza jako koncernu chemicznego. Nagroda potwierdza naszą ekspercką wiedzę w zakresie designu i technologii. Podkreśla również zaufanie, jakie pokładają w naszych innowacyjnych rozwiązaniach klienci z branży samochodowej.
Formuła lakieru Zenomenon jest oparta na strukturach polimerowych opracowanych we współpracy z Cypris Materials, partnerem z Kalifornii. Struktury te, zastępujące klasyczne pigmenty, charakteryzują się wysoką zawartością odnawialnych materiałów. Dzięki temu odcień uzyskiwany jest w sposób bardziej zrównoważony, a przy tym wyróżnia się mieniącym, opalizującym połyskiem. Lakier nadaje się również do wykorzystania z nowoczesnymi systemami LIDAR i radarowymi.
Fascynujące połączenie
Wszystkie projekty zgłoszone do nagrody Red Dot Design Award są oceniane na podstawie czterech fundamentów dobrego desingu: funkcjonalność, atrakcyjność, jakość użytkowania oraz odpowiedzialność. Jak czytamy w werdykcie jury:
Sposób otrzymania lakieru Zenomenon jest niesamowicie przyszłościowy. Stanowi on fascynujące połączenie estetyki, zrównoważonego rozwoju i funkcjonalności.
Wszystkie nagrodzone produkty, w tym prezentacja lakieru Zenomenon, będzie można podziwiać do maja 2025 na wystawie w Red Dot Design Museum w kompleksie UNESCO World Heritage Site Zollverein w niemieckim Essen.
Źródło: BASF