a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweLakier AkzoNobel zabija komary i chroni przed chorobą

Lakier AkzoNobel zabija komary i chroni przed chorobą

Mieszkańcy Brazylii mają nowego sojusznika w walce z nosicielem gorączki denga. To odstraszająca komary powłoka opracowana przez markę Coral należącą do AkzoNobel.

Fot. buchse12 / pixabay.com

Bezbarwny, matowy lakier zawiera aktywny składnik o nazwie permetryna. Jest on powszechnie stosowany przy produkcji moskitier oraz odzieży ochronnej przeciwko komarom. Kiedy komar ląduje na powierzchni pokrytej lakierem, permetryna jest absorbowana przez jego odnóża, a następnie poraża jego system nerwowy.

Na każdej pomalowanej ścianie

Formuła opracowana została przede wszystkim pod kątem odstraszania komarów z gatunku Aedes aegypti, w dużej mierze odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się gorączki denga, której liczba przypadków w Brazylii zgodnie z danymi brazylijskiego ministerstwa zdrowia wzrosła o 165% w pierwszych miesiącach tego roku. Aedes aegypti może również przenosić wirusy zika i chikungunya. Jak komentuje Daniel Campos, dyrektor oddziału Decorative Paints AkzoNobel w Ameryce Łacińskiej:

Obawy o zdrowie i bezpieczeństwo w domu w ostatnich latach wzrosły. Nasz nowy produkt – pierwszy tego typu w tym regionie – to przezroczysty matowy lakier, który może być zastosowany na każdej pomalowanej ścianie. To świetny przykład działania w ramach strategii People. Planet. Paint. prezentujący nasze pionierskie podejście w zakresie dbania o ludzkie zdrowie i dobrobyt.

Lakier zapewnia ochronę przez 24 godziny na dobę nawet do dwóch lat. Jego skuteczność przebadano w niezależnym zewnętrznym laboratorium. Badania potwierdziły, że powłoka skutecznie unieszkodliwia komary natychmiast po ich kontakcie z powierzchnią.AkzoNobel lakier komary

Fot. arch. AkzoNobel

Zagrożenie dla połowy światowej populacji

Gorączka denga to infekcja wirusowa przenoszona na ludzi poprzez ugryzienia zainfekowanych komarów. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba przypadków choroby na świecie dramatycznie wzrosła – obecnie zagrożona jest nią około połowa światowej populacji. Ze względu na fakt, że brak skutecznej terapii w przypadku infekcji wywołanej wirusem denga, zika czy chikungunya, za najlepszą strategię uznawana jest obecnie profilaktyka.

Nowy produkt AkzoNobel obecnie dostępny jest jedynie na rynku w Brazylii. W planach jest jednak wprowadzenie go do sprzedaży również w innych regionach.

Źródło: AkzoNobel