a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKwitnący rynek powłok dla medycyny

Kwitnący rynek powłok dla medycyny

Firma Transparency Market Research opublikowała najnowsze prognozy dotyczące rynku powłok dla medycyny. Zdaniem specjalistów jego wartość do 2014 roku wzrośnie do 7,5 mld dolarów.

rynek powłok dla medycyny

Fot. beesnail (sxc.hu)

Eksperci Transparency Market Research analizowali okres 2009-2014. Zgodnie z ich oszacowaniami wartość rynku powłok na przyrządy medyczne wzrośnie z 4,7 mld dolarów (2009) do 7,5 mld (2014), co oznacza wzrost CAGR na poziomie 9,9%.

Na korzyść wytwórców farb i powłok działa stale rosnąca produkcja urządzeń medycznych, które z powodu starzenia się społeczeństwacoraz bardziej potrzebne. Mimo problemów charakterystycznych dla tej branży – krótki czas przydatności, szybki postęp technologiczny – strumień pieniędzy płynących do kieszeni wytwórców specjalistycznych powłok na sprzęt medyczny nie słabnie.

Powłoki w medycynie mają cały szereg zastosowań. W przypadku implantów mogą zmniejszać tarcie między elementami sztucznymi lub materiałem sztucznym a tkanką, a tym samym zmniejszać zużycie materiału. W przypadku wszczepów elektronicznych, jak rozruszniki, mogą stanowić izolację elektryczną. Zapewniają ochronę antybakteryjną (o najnowszych odkryciach na tym polu pisaliśmy tu i tu), lepsze zwilżanie, adhezję, poprawiają biokompatybilność (zmniejszają ryzyko reakcji odpornościowej i odrzutu – więcej na ten temat tu i tu).

Najczęściej wykorzytywane typy powłok medycznych to suche środki smarne, powłoki na przyrządy chirurgiczne, warstwy wrażliwe na temperaturę (wykorzystywane w przyrządach do pomiaru parametrów życiowych) oraz stosowane w przypadku wielokrotnie sterylizowanych narzędzi powłoki odporne na działanie autoklawu.

Jako główni producenci powłok dla medycyny wymienieni zostali w raporcie Angiotech, Carmeda, Sono-Tek oraz SurModics. Cały raport można nabyć na stronie Transparency Market Research.

Źródło: Transparency Market Research