REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowa powłoka antybakteryjna dla medycyny

Nowy rodzaj powłok antybakteryjnych na bazie miedzi i dwutlenku tytanu to cenna alternatywa dla dotychczas stosowanych, mało stabilnych warstw przeciwko mikrobom.

powłoka antybakteryjna

Bakteria MRSA, gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, atakowana przez białą krwinkę. Gronkowiec złocisty jest najczęstszą przyczyną zakażeń szpitalnych. Fot. Wikimedia Commons

Jednym z największych problemów współczesnych szpitali jest zachowanie sterylności. Niestety zdarza się wciąż często, że pacjent dopiero w szpitalu zaraża się różnego rodzaju infekcjami. Aby temu zapobiec, szpitalna przestrzeń powinna być zabezpieczona powłokami antybakteryjnymi.

Problem polega jednak na tym, że obecnie znane i stosowane warstwy ochronne są niejednorodne i mało stabilne – by je zetrzeć wystarczy pociągnięcie palcem lub przetarcie szmatką. Naukowcy z EPFL postanowili więc wypróbować nowy rodzaj powłoki, nanoszony z fazy gazowej z udziałem innowacyjnej metody HiPMS (ang. Highly Ionized Pulsed Plasma Magnetron Sputtering).

W skład powłoki wchodzą dwutlenek tytanu (TiO2) oraz miedź. Na styku tych dwóch cząsteczek zachodzi reakcja, w wyniku której powstają wolne rodniki, te zaś działają jak naturalne silne środki bakteriobójcze.

Metoda HiPMS daje sporo korzyści. W przeciwieństwie do powłok nanoszonych metodą zol-żel naniesiona tą techniką warstwa jest stabilna, gęsta i trwała, a równocześnie bardzo cienka. Dzięki temu nie poddaje się tak łatwo korozji, jest ogólnie odporna na warunki środowiskowe i na pewno nie da się zetrzeć za jednym pociągnięciem ścierki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA